Polsko a Slovensko dosáhly šest bodů. Nejhůře dopadlo Rumunsko se ziskem pěti bodů. Odborníci oceňují zejména fakt, že centrální banky ve všech zkoumaných zemích kromě Rumunska vykázaly nadprůměrné výsledky, když v efektivnosti i ve schopnosti komunikovat dosáhly hodnot nad pět bodů.
"Lidé, kteří se pohybují na trhu, berou tyto banky se stejnou vážností jako ECB nebo Fed. To jenom dokazuje, že za krátký časový úsek od roku 1990, kdy začínaly, udělaly obrovský pokrok," řekl Giancarlo Perasso z banky WestLB.
ČNB v průzkumu získala osm bodů i za efektivnost - ČR má nižší inflaci než většina sousedních států a po snížení na začátku roku činí česká úroková míra 1,75 procenta, což je nejméně mezi hodnocenými zeměmi.
"Češi mají oproti okolním státům výhodnější pozici. Zároveň ale dobře pracují s tržním očekáváním a řídí trh lépe než ostatní centrální banky v regionu," uvedla Dwyfor Evans z Bank of Amerika.
Nicméně někteří odborníci vyjádřili názor, že v posledních měsících pracuje nejlépe maďarská centrální banka. "Maďaři mají nejjednoznačnější inflační prognózu a jsou úspěšní v předpovídání vývoje velkého množství dalších makroekonomických veličin," myslí si Jeff Gable z Barclays Capital.
Kvůli svému chování v minulosti si ale Maďarsko v hodnocení efektivnosti připsalo jen šest bodů. V roce 2003 totiž maďarská centrální banka snížila úrokové sazby ve snaze bránit silný forint, později však byla donucena sazby o šest procentních bodů opět zvednout. Nyní je maďarská úroková míra 6,25 procenta.