Cíl na dohled (3. díl)

07.09.2005 | , Dům a zahrada
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ne každému je zcela jasné, jaký je přesně rozdíl mezi tímto způsobem výstavby a mezi možností stavby "na klíč". Při dodavatelském způsobu stavby jsme přece jen trochu zapojeni do stavebního procesu.

Sice již nepodáváme cihly a nepadáme ze střechy při výpomoci pokrývačům, ale vybíráme jednotlivé firmy a zadáváme jim různé dílčí úseky zhotovení našeho domu. Dáváme dohromady tým spolupracujících firem. Znovu lze tedy zapojit do procesu známé či spřátelené osoby a firmy. Na každou etapu prací lze dělat malé soukromé výběrové řízení, máme přehled, která firma či který živnostník na čem pracoval. V budoucnu se pak lze obracet přímo adresně i s reklamací případných nedodělků.

Tento postup má nevýhodu ve skutečnosti, která je v našich krajích - a nejen na stavbě - velmi rozšířeným nešvarem - svalování viny na druhého. Teče vám střechou? Pokrývačská firma vadu ve své práci nepřizná, naopak bude pravděpodobně poukazovat na nekvalitní provedení hydroizolace, na nesprávně navrženou střešní krytinu či na nekvalitu samotného výrobku. Snad každý se s tímto postupem již setkal.

Dodavatelský způsob stavby je možno použít i při volbě složitějších technologií, například při výše zmíněné montované dřevostavbě. Odbornou firmou si necháme vybetonovat základovou desku, certifikovaná firma smontuje dřevostavbu a dále již vybíráme z místních instalatérských, elektrikářských či pokrývačských firem. Na tomto místě je třeba zmínit následující myšlenku: při stavbě dodavatelsky se nemusíme starat o odborné vedení stavby jako celku, je třeba se zamyslet nad výhodou, kterou nám poskytne osoba pověřená koordinací celého procesu výstavby - osoba či firma provozující inženýring. Tímto tématem jsme se podrobněji zabývali v předcházejícím dílu seriálu.

Autor článku

 

Články ze sekce: BYDLENÍ