Slabší výkonnost je odrazem mírně nižších výdajů spotřebitelů a proti původním odhadům i slabší tvorby zásob. V prvním čtvrtletí největší ekonomika světa rostla tempem 3,8 procenta. Ekonomové předpokládali, že rychlý odhad za druhé čtvrtletí bude upraven směrem k růstu na 3,5 procenta.
Statistikové také ve zprávě uvedli, že inflace byla ve druhém čtvrtletí mírnější, než čekali. Cenový index výdajů spotřebitelů vzrostl o 3,2 procenta ve srovnání s růstem 3,3 procenta, o němž hovořil odhad.
Příznivěji se vyvíjí také index cenového jádra, který nepočítá s kolísavými cenami potravin a energií. Ten během druhého čtvrtletí vzrostl pouze o 1,6 procenta, zatímco odhad, který byl zveřejněn zhruba před měsícem, počítal s růstem o 1,8 procenta.
Kurz dolaru se po zprávě mírně snížil a vůči euru se pohyboval kolem 1,2217 USD. Těsně před zveřejněním zprávy se jeho kurz nacházel blízko 1,2195 USD.
Zpráva nabídla i pohled na tvorbu zisků amerických firem. Po zdanění se zisky vzrostly o 6,9 procenta, zatímco během prvního čtvrtletí o 0,1 procenta klesly. Zpráva jako celek nicméně podle analytiků na celkovém obrazu vývoje ekonomiky nic nemění. Růst je stále na vysoké úrovni a silná je i domácí poptávka.
"Nejvíce se obáváme toho, jak bude ve světle vyšších nákladů na energii vypadat růst ekonomiky ve třetí a čtvrtém čtvrtletí," řekl hlavní analytik trhu ve finanční společnosti Jefferies & Co Arthur Hogan. Část analytiků také upozorňuje, že by vývoj na jihu země mohly ovlivnit škody po hurikánech.