Šéf MSO Radim Valas ale řekl, že půjčky jsou pro firmu přínosem a pomáhají zvyšovat její hospodářské výsledky. Úvěr je zaručen pouze garancí Mittal Steel Holdings. "Konečná splatnost první půjčky ve výši 100 milionů dolarů je 23. září 2007, u druhé půjčky potrvá do konce roku 2007," řekl dále akcionářům Valas. Průměrné úročení činí podle něj 5,65 procenta. Mittal Steel Holdings stoprocentně vlastní LNM Technologies a je i majoritním vlastníkem Mittal Steel Ostrava.
Někteří menšinoví akcionáři poskytnutí úvěru LNM Technologies kritizovali. "Nelíbí se nám, že půjčka byla poskytnuta, peníze mohla firma investovat do výrobních kapacit, ta půjčka nebyla ani schválena valnou hromadou. Rating dlužníka není znám, stejně jako není znám jeho majetek. Povinnost zaplacení není zajištěna zástavou majetku," řekla například Jiří Karásek.
Jeho slova valné hromadě potvrdil i člen dozorčí rady František Saidl. Zástupce státu v orgánu Jaroslav Chýlek řekl, že hlasoval pro, protože je přesvědčen, že téměř devítimiliardová půjčka firmu nepoškodí.
Půjčky pro LNM Technologies nebyly dozorčí radou MSO přijaty jednomyslně. "Členové, kteří v dozorčí radě zastupují zaměstnance, hlasovali proti," řekl Saidl. Také podle něj měly být tyto prostředky použity na investiční výstavbu a schválením úvěrů se měla zabývat valná hromada, protože jde o firmu spřízněnou s majitelem MSO.
Kdyby LNM Technologies zamířila do tuzemské komerční banky, zřejmě by neuspěla. "Na takto velký úvěr se dává více bank dohromady, aby se diverzifikovalo riziko. U klienta, kterému se peníze půjčují, musí také být jistota, že je solventní," řekla mluvčí Komerční banky Marie Petrovová.
Podle ekonoma společnosti CN Finance Tomáše Navrátila se MSO touto půjčkou chtěla vyhnout placení dividend. "Je to jen zaparkování peněz na účet, aby nemuseli zaplatit dividendy a počítají s tím, že se jim podaří odkoupit podíl od státu. Pak vyplatí dividendy jen sami sobě," řekl ČTK.
Řádná valná hromada MSO dnes rozhodla, že z loňského zisku 8,4 miliardy korun čistého zisku ponechá po zákonném přídělu do rezervního fondu zbylých 7,981 miliardy korun nerozdělených. Stát má přes Fond národního majetku ve firmě 13,88 procenta akcií a přes ČKA necelých 11 procent. Drobní akcionáři mají asi tři procenta.