"Navzdory našemu nejlepšímu úsilí jsme nebyli schopni dosáhnout širší dohody. V dalších dnech budeme s čínskou stranou konzultovat datum a lokalitu dalšího kola rozhovorů," píše se ve stručném stanovisku týmu amerických vyjednavačů. Ve zprávě není ani zmínka o tom, zda obě strany dosáhly nějakého pokroku.
Dovoz čínského textilu do USA se po liberalizaci obchodu na začátku roku začal výrazně zvyšovat. Američané se proti tomu brání zaváděním restriktivních opatření, ta jsou ale v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO). Vyjednavači chtěli mít spor vyřešený do 7. září, kdy na návštěvu Washingtonu přijede čínský prezident Chu Ťin-tchao.
Na americký trh směřuje záplava levného čínského zboží, na což si americké textilky stěžují. Řada z nich varovala, že je pro ně situace neúnosná, a že pokud se Spojené státy nebudou bránit, ve hře je spousta pracovních míst. Podobné problémy ale řeší také Evropská unie a další vyspělé země.
Zatím poslední kolo rozhovorů mezi USA a Čínou začalo v úterý a mělo trvat dva dny. Nakonec bylo o jeden den prodlouženo, i když američtí vyjednavači byli ohledně uzavření dohody skeptičtí. Spor je pro USA frustrující, protože Spojené státy mají ve vztahu k Číně čím dál větší obchodní deficit. Ten loni činil 162 miliard dolarů, což byl nový rekord. Letos to bude ještě horší.
Číňané namítají, že vyspělé země by se měly zaměřit na prodej vyspělých technologií a nesnažit se blokovat dovoz levného zboží. Čínští představitelé rozhovory nekomentovali, čínská státní média ale uvedla, že pozici Pekingu by mohl upevnit chaos v Evropě. Tam totiž čeká spousta čínského textilu na hranicích, protože dovozci již vyčerpali přidělené kvóty.