Analytici: Hurikán Katrina zřejmě zpomalí americkou ekonomiku

01.09.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

WASHINGTON 1. září (ČTK) - Dopady hurikánu Katrina, který začátkem týdne udeřil na pobřeží Spojených států, se zřejmě projeví zpomalením americké ekonomiky. Shodují se na tom analytici, kteří za největší problém považují přerušení činnosti v řadě podniků a rostoucí ceny benzinu.

Hurikán Katrina zasáhl především New Orleans a přilehlé oblasti, postiženo je ale širší území. Podle předběžných odhadů se zdá, že škody po hurikánu Katrina budou největší, které kdy přírodní živel v USA způsobil.

Hurikán vyřadil z provozu většinu rafinerií na americkém pobřeží Mexického zálivu a značně narušena je také těžba ropy a zemního plynu. Vzhledem k rozsahu škod je v postižené oblasti mimo provoz doprava a řada podniků nevyrábí. Problémy jsou rovněž s dovozem, protože poškozeny jsou i vykládkové přístavy.

Přestože škody ještě není možné vyčíslit, ekonomové již odhadli, že škoda jen na pojištěném majetku dosáhne až 25 miliard dolarů (přes 600 miliard Kč). To by překročilo i částku 21 miliard dolarů, což jsou škody po nejničivějším hurikánu Andrew v roce 1992.

"Bude to jedna z největších, ne-li vůbec největší, událost v americké historii, co se týče výše pojištěných škod," řekla mluvčí Amerického sdružení pojišťoven (AIA) Julie Rochmanová. Z ekonomického pohledu se za největší obavy považuje to, že již tak dost vysoké ceny ropy se zvýší ještě více.

Další růst nákladů na energie podle analytiků ovlivní chování spotřebitelů a sníží zřejmě i výši podnikových investic. Ve druhé polovině roku tak bude výkonnost ekonomiky proti původním odhadům zřejmě slabší. Nejhorší scénář počítá dokonce s recesí, podotýká agentura AP.

Takový scénář je ale málo pravděpodobný, protože ekonomika je flexibilnější a energie využívá efektivněji. Proto je schopna se s cenovými šoky vypořádat lépe než před 25 či 30 lety.

"V zásadě je to šok způsobený nedostatkem zásobování, což je velmi podobné ropnému šoku v polovině 70. a na začátku 80. let. Klesne růst ekonomiky a není pochyb o tom, že je to velmi špatná zpráva," řekl k dopadům řádění hurikánu hlavní ekonom investiční společnosti Global Insight Nariman Behravesh.

Nepříznivé dopady katastrofy na americkou ekonomiku očekávají i čeští analytici. "Situaci lze zhruba srovnat s povodněmi u nás v roce 2002, které také neměly nijak drastický dlouhodobý vliv na ekonomiku," řekl Luboš Mokráš z České spořitelny. Analytici v průměru odhadují, že hurikán sníží tempo růstu americké ekonomiky v letošním roce na zhruba 3,5 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK