Rozhodnutí podpořilo všech 26 členů IEA, tedy vyspělých zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, uvedla agentura, která pro západní země monitoruje trh s ropou a koordinuje nakládání se státními ropnými rezervami. Kromě USA a Japonska tam patří většina západoevropských zemí.
IEA dodala, že ropný kartel OPEC slíbil zvýšit své dodávky na trh. Vedení agentury se sejde za dva týdny, aby zhodnotilo situaci světového trhu s ropou a dopad dnešního rozhodnutí.
Mezitím budou velké objemy ropy ze svých rezerv rafineriím nabízet i Spojené státy. Ministr energetiky Samuel Bodman dnes uvedl, že vláda rozhodla o prodeji celkem 30 milionů barelů ropy poté, co jednotlivým rafineriím již v předešlých dnech půjčila asi devět milionů barelů. Bodman odhadl, že krok IEA bude znamenat, že do USA bude směřovat asi jeden milion barelů benzinu denně.
USA mají 700 milionů barelů strategických ropných rezerv, nemají však žádné státní rezervy benzinu. Ty má naopak Evropa, avšak první dodávky přes Atlantik dorazí nejdříve za deset dní.
Naposledy IEA otevřela své zásobníky v lednu 1991, když koaliční síly vedené USA vyhnaly vojska Saddáma Husajna z Kuvajtu. Ceny americké ropy reagovaly na krok agentury poklesem o téměř dva dolary k 67 dolarům za barel.
Spojeným státům po hurikánu Katrina chybí benzin, protože bouře zastavila provoz řady velkých rafinerií na americkém Jihu. Prezident George Bush dnes řekl, že USA budou mít s benzinem problémy o nadcházejícím třídenním volnu, avšak vláda situaci řeší.