V příštích týdnech se v Německu očekává, že cena benzinu překročí 1,50 eura (téměř 44 korun) a do konce roku přesáhne 1,80 eura za litr (zhruba 53 korun). Týdeník Bild dnes napsal, že lidé začínají uvažovat o prodeji vozu, protože už si nemůžou dovolit s ním jezdit. V lednu stál benzin "jen" 1,10 eura (asi 32 Kč). Opozice v Německu již slíbila, že zvítězí-li ve volbách, přezkoumá možnost vrácení takzvané ekodaně z pohonných hmot občanům. Naopak ministr životního prostředí nedávno veřejnost pobouřil návrhem, aby lidé omezili jízdy autem.
V Rakousku se ceny pohonných hmot zvedly během několika dní hned dvakrát. V úterý o dva až tři eurocenty na litr, ve čtvrtek pak podražil litr nafty o další tři eurocenty a veškerý sortiment benzinu o čtyři eurocenty. U čerpacích stanic lze v průměru pořídit litr benzinu za 1,194 eura (34,90 Kč) a nafty za 1,094 eura (31,90 Kč). Na stojanech u dálnic je cena ještě zhruba o 2,5 eurocentu vyšší. Před rokem stál v alpské republice litr benzinu v průměru 1,014 eura (29,60 Kč). Odborníci nevylučují, že se v dohledné době cena vyšplhá až na 1,50 eura (43,80 Kč).
V Maďarsku vzrostla za poslední dva týdny cena benzinu o deset forintů (asi 1,20 Kč) za litr. Na to reagovaly některé taxislužby v hlavním městě, které zvýšily tarify. Na většině čerpadel se cena za litr benzinu pohybuje od 286 do 288 forintů (34,60 až 34,80 Kč). V lednu letošního roku přitom řidiči za litr zaplatili 231,50 forintu (28 Kč). Budapešťská vláda uplynulý týden oznámila, že hodlá přijmout opatření na snížení cen benzinu, které by měly zmírnit dopady zdražování ropy na světových trzích. Nicméně zatím nezveřejnila žádné podrobnosti.
Rostoucí ceny pohonných hmot trápí také řidiče v Polsku. V posledních třech dnech se cena benzinu zvýšila přibližně o 30 grošů, tedy v přepočtu o 2,30 Kč. Nyní tak litr stojí v průměru čtyři zloté a 35 grošů, tedy zhruba 34 koruny. Ještě na začátku prázdnin přitom stál litr zhruba čtyři zloté, tedy asi 30 korun. A očekává se další zdražení, protože oba největší distributoři paliv v Polsku, společnosti PKN Orlen a Lotos, zvedají velkoobchodní ceny prakticky ze dne na den.
Zdražení pohonných hmot se nevyhnuli ani motoristé na Slovensku. Ve čtvrtek se ceny zvýšily zhruba o 80 haléřů na litr. Ceny benzinů a nafty tak v absolutním vyjádření stouply na nová historická maxima. Na mnoha čerpacích stanicích tak motoristé zaplatí za benzin přes 40 Sk (30,40 Kč) za litr. Podle zjištění ČTK na některých pumpách v Bratislavě vyjde litr tohoto druhu benzinu už na rovných 41 Sk (31,20 Kč). Ceny pohonných hmot se mezi jednotlivými regiony ale výrazněji liší.
V České republice ceny výrazně rostou od pátku, kdy řada čerpacích stanic zdražila litr benzinu až o tři koruny. Například v Praze a středních Čechách se cena vyšplhala k 33 korunám. Proti začátku roku to je o zhruba osm korun za litr více. ODS navrhne ještě v září ve sněmovně kvůli růstu cen snížení spotřebních daní na pohonné hmoty, dnes to řekl předseda poslaneckého klubu ODS a stínový ministr financí Vlastimil Tlustý. Předseda ČSSD Stanislav Gross návrh označil za populismus.
Růst cen pohonných hmot reaguje na vývoj světových cen. Cena ropy se od začátku roku zvýšila ze zhruba 40 USD za barel na pátečních přibližně 67 USD za barel. Ceny ropy se sice v posledních dnech uklidnily, začaly však výrazně stoupat ceny ropných produktů. Benzin Natural 95 obchodovaný v Amsterodamu, Rotterdamu a Antverpách stoupl během pouhých tří dnů ze zhruba 200 dolarů na 850 dolarů za tunu. Za aktuálním růstem cen je hurikán Katrina, který zasáhl jižní pobřeží USA a vyřadil z provozu velké rafinerie a ropovody.