Odstavené americké rafinerie po hurikánu pomalu obnovují provoz

05.09.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

NEW YORK 5. září (ČTK) - Rafinerie na jižním pobřeží Spojených států se po zásahu hurikánu Katrina pomalu zotavují, jejich výpadek však bude cítit ještě dlouho. Z osmi rafinerií uzavřených minulý týden kvůli hurikánu nyní obnovují provoz dvě a další dvě by měly začít pracovat během tohoto týdne. Zbytku hrozí uzavření ještě týdny až měsíce.

Stav několika amerických rafinerií v oblasti kolem Mexického zálivu je nyní klíčový pro celosvětový trh s pohonnými hmotami. Kvůli nedostatku benzinu na americkém trhu se minulý týden prudce zvýšily ceny paliv nejen v USA, ale i v Evropě, včetně České republiky. Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) o víkendu varoval před světovou energetickou krizí, kdyby Američané museli v zahraničí kupovat delší dobu vysoké objemy benzinu.

Hurikán sám o sobě uzavřel osm rafinerií a 12 dalších po celých USA muselo omezit provoz, protože Katrina odstavila i ropovody v oblasti a zastavila téměř veškerou americkou těžbu ropy v Mexickém zálivu. Ta se na celkové těžbě v USA podílí asi čtvrtinou a uzavřené rafinerie představují desetinu amerických kapacit.

Těženou ropu rafinerií nyní nahrazují dodávky ze strategických federálních rezerv, rezervy benzinu však USA nemají. Tento výpadek má nahradit páteční dohoda 26 západních zemí Mezinárodní agentury pro energii o uvolnění strategických zásob ropy a benzinu.

Jako první z osmi uzavřených obnovil provoz závod firmy Marathon Oil v louisianském Garyvillu s kapacitou zpracování 245.000 barelů denně. Koncern Shell v noci na dnešek oznámil, že začíná obnovovat produkci v Conventu, kde má firma rafinerii ve společném podniku Motiva se saúdskoarabskou Aramco s kapacitou 235.000 barelů.

Tento týden by měly obnovit činnost dvě rafinerie v louisianském Norco, asi 40 kilometrů západně od New Orleansu. Jde o další závod společného podniku Motiva a rafinerii v St. Charles firmy Valero Energy.

Velké škody ze záplav naproti tomu utrpěly dvě největší postižené rafinerie v oblasti - závod v Pascagoule, kde koncern Chevron zpracovává 325.000 barelů denně, a rafinerie v Belle Chase firmy Alliance s kapacitou 255.000 barelů. Ministerstvo energetiky uvedlo, že jejich nastartování může trvat měsíce. Zaplaveny jsou také rafinerie firmy Murphy Oil v Meraux a závod v Chalmette, vlastněný společně koncernem ExxonMobil a venezuelským podnikem PDVSA.

Jiné zprávy z americké energetiky jsou pozitivnější. Produkce se vrací k normálu na obří rafinerii Exxon Mobil v Baton Rouge, v závodě venezuelské PDVSA v St.Charles i v dalších zařízeních dále na sever. Kromě dodávek ze strategických rezerv již tyto závody dostávají dostatek ropy i z klíčového ropovodu Capline, který zásobuje i rafinerie na Středozápadě. Na téměř plnou kapacitu již jede i největší americký produktovod Colonial Pipeline.

Funguje i přeprava zemního plynu plynovody a na 75 procent kapacit o víkendu mohl pracovat louisianský námořní ropný přístav LOOP, klíčové zařízení pro distribuci ropy dovezené na pobřeží Mexického zálivu.

Těžba ropy v zálivu byla o víkendu na 21 procentech kapacit a proti pátku se zvýšila o deset procentních bodů. Těžba zemního plynu se zotavila na 42 procent kapacit proti pátečním 27 procentům.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK