Podniky: Vláda by měla zdražení benzinu kompenzovat snížením daně

05.09.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 5. září (ČTK) - Vláda by měla rychle rostoucí ceny benzinu kompenzovat adekvátním snížením spotřební daně, shodli se dnes zástupci podnikatelů, které ČTK oslovila. Zdražení pohonných hmot způsobuje podle nich problémy firmám téměř ve všech oborech podnikání. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se podle aktuálních údajů Webfarm proti minulému pondělí zvýšila o 1,60 koruny na 31,05 Kč za litr.

"Vláda by v této situaci měla přijmout nějaké opatření, tedy například snížit spotřební daň o tolik, o kolik vzroste výběr daně z přidané hodnoty zvýšením ceny pohonných hmot," řekl prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Vláda by měla přijetím opatření potvrdit, že její podpora podnikání je skutečná, nikoli jen proklamativní, doplnil Boris Dlouhý ze Svazu průmyslu a dopravy.

Rostoucí ceny pohonných hmot podle něj představují vážný problém, který má vzhledem k růstu nákladů dopad na konkurenceschopnost podnikové sféry. "Pokud by tento vývoj byl trvalý, lze důvodně předpokládat, že bude představovat faktor omezující hospodářský růst," podotkl Dlouhý.

U oborů, jako je doprava, chemický průmysl či energetika, se tak razantní nárůst cen pohonných hmot projeví zdražením produktů okamžitě, upozornil Drábek. "U ostatních oborů, kterých se růst cen téměř ve sto procentech případů také týká, můžeme očekávat zvyšování cen nejpozději do tří měsíců," dodal.

Prezidentovi Středního podnikatelského stavu Zdeňkovi Somrovi zdražování zatím připadá spíš jako hra velkoprodejců benzinu. "Výše skoku číselně neodpovídá růstu cen ropy a vypadá spíš jako vytvoření polštáře, který velkoprodejcům umožní pochytat možné krátkodobé výkyvy v cenách bez ztrát na marži," poznamenal. Je podle něj třeba počkat, jaké budou škody na rafineriích v zaplavené oblasti USA a jak dlouhé budou výpadky.

Ministerstvo financí o snížení spotřebních daní z pohonných hmot neuvažuje. Ministr financí Bohuslav Sobotka dnes ale řekl, že vláda zvažuje, zda neposkytne příplatky pro nejvíce postižené profese a občany. Dopady zdražení pohonným hmot na občany nyní analyzuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

Benzin, který během víkendu a dneška zdražil až o pět korun na litr, povede podle ekonomů k vyšší inflaci, nižšímu růstu HDP, k vyšším cenám v dopravě a výjimečně i k vyšším cenám spotřebního zboží. Inflace se při růstu cen pohonných hmot o pět korun na litr zvýší zhruba o půl procentního bodu. K jejímu růstu navíc přispěje chystané zdražení plynu a elektřiny.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK