Hlavní tahoun silného vzestupu burzy posledních dnů ČEZ propadl o tři procenta na 657,2 koruny. Část trhu podle obchodníků dala prodeji najevo spokojenost s dosaženými zisky. Návrat na nižší cenu ale může poptávku zase povzbudit. "Uvidíme, kdy se do ČEZ investoři vrátí a myslím, že to nebude dlouho trvat," očekával Marek Novák z firmy Cyrrus.
ČEZ jen za minulý týden zpevnil o více než 15 procent na nový vrchol, což bylo mnohem větší tempo než další blue chips. Zbytek trhu pak daleko předčil i obchodní aktivitou. Velikostí obchodované emise v hodnotě přes 400 miliard korun se ČEZ v pátek poprvé dostal na první místo ze všech středoevropských burz před Bank Austria Creditanstalt a OMV, uvedl ČEZ v tiskové zprávě.
Prodeje zasáhly i jiné ziskové emise z minulého týdne. Rakouská Erste Bank přišla o 1,46 procenta na 1352 korun a Komerční banka se svezla o 0,73 procenta na 3410 korun.
Nákupní objednávky naopak nadále přitahoval petrochemický Unipetrol, který před úterní mimořádnou valnou hromadou posílil o 2,87 procenta na takřka půlroční maximum 208,1 koruny. O svolání hromady požádal menšinový akcionář Atlantik FT v době, kdy většinový vlastník PKN Orlen nemohl vykonávat hlasovací práva kvůli nesplnění podmínek odkupu zbylých podílů po privatizaci.
PKN Orlen se již hlasy vrátily, a proto makléři podstatné změny nečekají. "Zítřejší mimořádná valná hromada nemůže nic zásadního přinést," uvedl Aleš Vávra z J&T Bank. Atlantik, nyní majitel osmiprocentního podílu v Unipetrolu, v tiskové zprávě oznámil, že bude požadovat jmenování dvou svých kandidátů do dozorčí rady Unipetrolu.
Celkové obchody s akciemi propadly na 4,8 miliardy korun z pátečních takřka devíti miliard korun. I tak se ale udržely nad letošním průměrem.
Celkový objem obchodů: 7,049 miliardy Kč
- akcie: 4,806 miliardy Kč
- dluhopisy: 2,243 miliardy Kč
- obchodní systém: 1,830 miliardy Kč
- ostatní obchody: 5,219 miliardy Kč