Platební bilance se ve 2. kvartále vrátila do schodku 30,7 mld.Kč

06.09.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 6. září (ČTK) - Platební bilance se ve druhém čtvrtletí opět vrátila do deficitu, který dosáhl 30,7 miliardy korun. V prvním čtvrtletí přitom podle revidovaných údajů skončila poprvé od roku 1994 přebytkem 18,46 miliardy korun. Oznámila to Česká centrální banka.

Centrální banka musela v bilanci za první tři měsíce roku zohlednit zpřesněné údaje Českého statistického úřadu o obchodní bilanci. Po přepočítání se původní přebytek 14,6 miliardy korun zlepšil.

Příliv zahraničního kapitálu na finančním účtu činil 101,6 miliardy korun, což na pokrytí deficitu běžného účtu stačilo. Na výsledku se výrazně podílela privatizace státního majetku, zatímco u portfoliových investic převažovala tendence k odlivu. Přímé zahraniční investice v tuzemsku se zvýšily, a to na 136,5 miliardy korun. V prvním čtvrtletí dosáhly 33,7 miliardy korun.

Zahraniční investice stouply zejména kvůli prodeji státních podílů v Českém Telecomu španělské Telefónice a v Unipetrolu polské PKN Orlen. Z celkových investic směřovalo 105,7 miliardy korun do základního kapitálu podniků, zbytek tvoří reinvestovaný zisk.

Na druhou stranu české podniky v zahraničí investovaly jednu miliardu korun. Peníze směřovaly zejména do nákupu nemovitosti a poskytování služeb pro podniky, výroby elektřiny a potravin. Podniky se orientovaly především na Rumunsko a USA.

Bilance portfoliových investic byla ve druhém čtvrtletí téměř vyrovnaná. Pokračovala poptávka tuzemských investorů po nákupu zahraničních cenných papírů. Investice tuzemských obchodních bank a nebankovních subjektů směřovaly především do nákupů zahraničních dlouhodobých dluhopisů a v nižší míře i akcií zahraničních podniků. Portfoliové investice tuzemských subjektů do nákupů zahraničních cenných papírů činily 16 miliard korun.

Platební bilanci nadále příznivě ovlivňuje zahraniční obchod, který ve druhém čtvrtletí vykázal přebytek 15,2 miliardy korun. V meziročním porovnání je to o 24 miliard korun více, v porovnání s prvním čtvrtletím ale přebytek o téměř 12 miliard korun klesl. Obchodu se daří, protože roste vývoz a mírně se snižuje dovoz.

Devizové rezervy ČNB se po vyloučení kurzových rozdílů navýšily téměř o 84 miliard korun, a to především kvůli privatizace Telecomu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK