Italský guvernér Fazio v izolaci, Berlusconi mu odmítl podporu

06.09.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

ŘÍM 6. září (ČTK) - Guvernér italské centrální banky Antonio Fazio, na něhož se kvůli skandálu kolem italských bank valí požadavky na rezignaci, se v pondělí dostal do téměř naprosté izolace. Po výzvách řady členů vlády k odchodu ztratil podporu i poslední koaliční strany a k jeho kritikům se přidal již sám premiér Silvio Berlusconi. Fazio odejít odmítá, vláda však už proti němu připravuje oficiální postup.

Fazio je již déle pod tlakem tisku, opozice a podnikatelů kvůli skandálu, který vyvolal svým počínáním v soubojích o italské banky mezi domácími a zahraničními zájemci. Vláda však až do víkendu vůči němu nevystupovala a zejména Berlusconi odmítal zaujmout stanovisko.

O víkendu se však proti Faziovu setrvání ve funkci vyslovili ministři tří ze čtyř koaličních stran, včetně klíčového ministra financí a hospodářství Domenica Siniscalca. Ten dokonce naznačil, že by proti Faziovi mohl podniknout "institucionální kroky".

V pondělí večer konečně promluvil Berlusconi a podpořil Siniscalcův postoj. Názor, že by Fazio měl odejít, "se dá v řadě ohledů považovat za opodstatněný," řekl premiér podle italské agentury AGI.

Fazia hájí nyní jen ministři populisticky zaměřené Ligy severu. Šéf této strany Umberto Bossi sice v pondělí řekl, že Fazio udělal hodně pro zachování severoitalských bank v domácích rukou, jasnou podporu mu však nevyslovil a poukázal na mínění veřejnosti. "Určitě musíme brát v úvahu, co si myslí lidí. Lidé jsou pro jeho rezignaci," řekl Bossi podle agentury ANSA.

Ministři se opřeli do Fazia poté, co vláda na konci minulého týdne schválila návrh reforem stanov centrální banky. Ten ruší doživotní mandát guvernéra Banca d'Italia a převádí hlavní rozhodnutí na bankovní radu. To však oficiálně nemá platit pro Fazia, který řídí banku od roku 1993 a na rozdíl od jiných kolegů v Evropské centrální bance může sloužit doživotně a v podstatě autokraticky.

Faziovi se klade za vinu, že v boji o italské banky nadržoval domácím institucím a záměrně mařil plány zahraničních uchazečů. To potvrzovalo zveřejnění záznamů telefonních rozhovorů, naznačujících důvěrné vztahy mezi Faziem a šéfem Banca Popolare Italiana. Ta soupeřila o banku Antonveneta s nizozemskou ABN Amro.

Fazio všechna obvinění popírá a minulý týden se hájil před vládním výborem. "Nemá v úmyslu rezignovat," potvrdil v pondělí mluvčí centrální banky.

Berlusconi může nyní uvést do pohybu institucionální proceduru, která by mohla vést k revokování guvernérova mandátu. Žádost vlády o Faziovu rezignaci by pak mohla schválit nejvyšší rada centrální banky, složená ze 13 podnikatelů, ekonomů, právníku a akademiků.

Fazio plánuje zúčastnit se na konci týdne schůzky ministrů financí a guvernérů centrálních bank Evropské unie v britském Manchesteru, řekl mluvčí banky. Zasedání by měl být přítomen i ministr Siniscalco.

Pozorovatelé považují Faziův případ za projev toho, že centrální banky zemí eurozóny se po odejmutí hlavních pravomocí na úkor frankfurtské ECB snaží zachovat zbytky minulé moci. "Po přenesení rozhodnutí o měnové politice nahoru mají národní centrální banky tendenci držet se každého ždibku moci, který jim na místní úrovni zůstal," řekl agentuře Reuters ředitel bruselského Centra pro evropská politická studia Daniel Gros.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK