Proti návrhu zákoníku měli výhrady především zaměstnavatelé, podle kterých nový zákoník není liberální a je nesrozumitelný. Odboráři jej naopak vítali. "Je tady snaha, aby zákoník práce uvolnil některé rigidní mantinely pracovního práva a aby se také stal nástrojem boje s nezaměstnaností," řekl předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek novinářům.
Návrh zákoníku práce by podle vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna bylo dobré po úpravách přijmout, protože norma zlepšuje pracovní právo. Nový návrh ovšem musí být vyváženější, protože ten nynější dává příliš velké pravomoci odborům a příliš velkou ochranu zaměstnancům, řekl.
Zaměstnavatelé v pondělí odeslali premiérovi Jiřímu Paroubkovi dopis, v němž žádají přepracování materiálu. Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Svazu podnikatelů ve stavebnictví a Svazu průmyslu a dopravy Paroubka žádají, aby vrátil přípravu zásadního zákona na začátek legislativního procesu nebo alespoň do Legislativní rady vlády k řádnému projednání. Vedle toho požádala premiéra dopisem o přepracování návrhu Hospodářská komora.
Přijetí nového zákoníku práce společně s několika dalšími novými zákony by podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřiny Beránkové znamenalo největší změnu systému pracovněprávních vztahů od roku 1990.
Zatímco nynější právní úprava je podle MPSV postavena na principu "co není dovoleno, je zakázáno", hlavním principem nového zákoníku práce je zakotvení zásady "co není zakázáno, je dovoleno". To umožní větší liberalizaci v pracovněprávních vztazích a posílí princip smluvní volnosti účastníků těchto vztahů, soudí Beránková.