Odboráři: Zaměstnavatelé chtějí snížit právní ochranu zaměstnanců

06.09.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 6. září (ČTK) - Odboráři považují kritiku nynějšího návrhu zákoníku práce ze strany zaměstnavatelů za snahu úplně jej zrušit a snížit tak právní ochranu zaměstnanců a získat možnost s nimi podle potřeby manipulovat. Na tiskové konferenci to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Zástupci zaměstnavatelů však tento názor odmítají. Lídři koaličních stran se shodli, že vláda projedná normu zřejmě za 14 dní. Původně měla o novém zákoníku práce jednat ve středu.

Návrh zákoníku práce podle Štěcha pro zaměstnance nevybojovává nic nového, ale zajišťuje jim jistotu budoucnosti tím, že se o něj budou moci při jednání se zaměstnavateli opřít. "Je to špatná norma, která výrazně komplikuje pracovněprávní vztahy," tvrdí prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.

Nový zákoník práce způsobí podle Míla zaměstnavatelům zbytečné velké finanční náklady, jednostranně zvýhodňuje pozici odborů a ve svých důsledcích je nevýhodný i pro zaměstnance, protože jim bere možnost pružně získat práci. Štěch uvedl, že návrh náklady zaměstnavatelů nezvyšuje, ale naopak zavedením kont pracovní doby či provázaností daňových předpisů vytváří prostor pro jejich snížení.

"Zaměstnavatelé se snaží maximalizovat své zisky, a tomu jim pomůže co nejslabší pracovní právo. Jejich cílem je oslabit pozici odborů," prohlásil dnes předseda Asociace samostatných odborů Bohumí Dufek.

Vládní strany nyní vytvoří pracovní komisi, která by měla posoudit připomínky jednotlivých členů koalice. Návrh zákoníku práce by podle vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna bylo dobré po úpravách přijmout, protože norma zlepšuje pracovní právo. Nový návrh ovšem musí být vyváženější, protože ten nynější dává příliš velké pravomoci odborům a příliš velkou ochranu zaměstnancům, řekl.

Přijetí nového zákoníku práce společně s několika dalšími novými zákony by podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřiny Beránkové znamenalo největší změnu systému pracovněprávních vztahů od roku 1990.

Zatímco nynější právní úprava je podle MPSV postavena na principu "co není dovoleno, je zakázáno", hlavním principem nového zákoníku práce je zakotvení zásady "co není zakázáno, je dovoleno". To umožní větší liberalizaci v pracovněprávních vztazích a posílí princip smluvní volnosti účastníků těchto vztahů, soudí Beránková.

Pokud nový zákoník schválí vláda i parlament a podepíše jej prezident, může začít platit od července příštího roku. Nahradil by tak 56 právních předpisů i několik souvisejících zákonů. Současný kodex platí od roku 1966 a patří k nejstarším právním předpisům v zemi. Od roku 1990 prošel desítkami novel.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK