"Žádost o souhlas se zveřejněním smlouvy jsme dnes PKN Orlen odeslali faxem, čekáme na jeho vyjádření," řekla Krainová.
Zveřejněna možná bude i smlouva mezi PKN Orlen a Agrofertem, která se týká prodeje pěti podniků holdingu Unipetrol. O zveřejnění dokumentu stojí polský koncern, který šéfa Agrofertu Andreje Babiše k tomuto kroku vyzval. Vyjádření Agrofertu ČTK zjišťuje.
PKN Orlen koupil skupinu Unipetrol letos v květnu za 13,05 miliardy korun. Podle dříve uzavřených dohod měl Agrofertu odprodat kontrolní podíly ve firmách Chemopetrol, Kaučuk, Paramo, Agrobohemie a Aliachem za více než tři miliardy korun. Nové vedení PKN Orlen však pokládá vyjednané podmínky za špatné, protože současná hodnota podílů je prý téměř třikrát vyšší.
Podle polského tisku se PKN Orlen v roce 2004 tajnou smlouvou zavázal prodat pod cenou rentabilní část Unipetrolu Babišovi za to, že přesvědčí české politiky, aby při privatizaci rozhodli ve prospěch PKN. To ale šéf Agrofertu popírá. Okolnostmi privatizace Unipetrolu se zabývá vyšetřovací komise v dolní komoře polského parlamentu.
PKN Orlen chce nyní smlouvu s Agrofertem zveřejnit, aby v souvislosti s korupční aférou probíhalo šetření transparentně.
Pochybnosti o privatizaci Unipetrolu se začaly objevovat poté, co kvůli podezření z korupce musel svůj úřad opustit ředitel kabinetu premiéra Zdeněk Doležel. Na záznamu skryté kamery, který odvysílala televize Nova, si Doležel právě v souvislosti s privatizací Unipetrolu řekl polskému podnikateli a lobbistovi Jacku Spyrovi o úplatek ve výši pět milionů korun.
Spyra údajně pracoval pro společnost Seta Invest podnikatele Tomáše Pitra. Společnost neuspěla v privatizaci Unipetrolu a pomocí úplatků se zřejmě chtěla vrátit do hry. Usilovala prý o uzavření smlouvy s PKN Orlen o získání některých firem z holdingu Unipetrol tak, jak ji nakonec uzavřely firmy Agrofert a ConocoPhillips.