Spotřebitelské ceny zůstaly v srpnu na červencové úrovni. "Meziměsíční vývoj spotřebitelských cen ovlivnilo obdobně jako v minulých letech zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura, kde vlivem vrcholící sezony vzrostly ceny zahraničních dovolených o 8,2 procenta," uvedl ČSÚ. Naopak snižující vliv měl pokles cen potravin a nealkoholických nápojů. Na rostoucích cenách pohonných hmot se podepsal vývoj na světových trzích. Astronomický růst cen benzinu v posledních dnech se však objeví až v zářijové inflaci.
Přesto v srpnu proti červenci vzrostly ceny pohonných hmot o 0,4 procenta. Meziročně dokonce o 8,3 procenta. Naopak ceny automobilů, motocyklů a jízdních kol byly nižší než loni.
Ještě výraznější meziroční nárůst však zaznamenaly ceny plynu (o 14,7 procenta). Velký podíl na růstu cenové hladiny měly i ceny pošty a telekomunikace v důsledku zvýšení cen veřejných telekomunikačních služeb o 17,1 procenta a poštovních služeb o 15,5 procenta. Domácnosti totiž již v červenci začaly platit více za zemní plyn a kvůli ukončení slevy za zřízení pevné linky vzrostly i ceny v telekomunikacích.
Proti loňskému srpnu jsou mírně levnější potraviny, nealkoholické nápoje, odívání, obuv, bytové zařízení a vybavení domácnosti. Pokles cen potravin a nealkoholických nápojů způsobily hlavně nižší ceny ovoce, brambor, mouky, cukru a vajec.
Růst cen je v ČR stále mírně nižší, než činí průměr Evropské unie.