"Je to základ pro novou kvalitu spolupráce v oblasti energetiky," prohlásil kancléř Gerhard Schröder před novináři po podpisu smlouvy.
"Podle plánu dalšího rozšíření do Nizozemska a Velké Británie by měl plynovod měřit celkem 3000 kilometrů," doplnil jej Putin, který do Berlína na tuto pracovní návštěvu zavítal deset dní před předčasnými parlamentními volbami v Německu.
Jeho návštěva ilustruje přátelské vztahy, jaké oba politici, kteří si tykají, mezi sebou mají. Podle pozorovatelů chtěl také ruský prezident projekt, na němž se oba politici domluvili už na jaře, podepsat ještě před německými volbami, které zřejmě vyhraje opozice.
Plynovod, který má mít podle ruského prezidenta celkový výkon 20 miliard krychlových metrů ročně a po rozšíření až 55 miliard metrů krychlových ročně, povede ze severoruského Vyborgu do severoněmeckého Greifswaldu. Trasa přes moře umožní vyhnout se Pobaltí a Polsku, což pobouřilo především Varšavu.
"Tato spolupráce není namířena proti nikomu, ale slouží německým zájmům a ruským zájmům a nevím, co je na tom špatného," prohlásil dnes Schröder zřejmě v narážce na polskou kritiku, kterou v minulých dnech vyjádřil premiér Marek Belka i prezident Aleksander Kwaśniewski.
Zahraničněpolitický expert opoziční CDU Wolfgang Schäuble už ale trasu kritizoval.
Většinový podílník plynovodu bude Gazprom s 51 procentem, obě německé firmy budou mít po 24,5 procenta. Plynovod bude už třetím v pořadí a doplní současná potrubí, která vedou přes Polsko a Bělorusko a přes Ukrajinu, Slovensko a Českou republiku.
Cesta přes Baltské moře má snížit závislost Gazpromu na Ukrajině a Bělorusku při zásobování Evropy plynem.