MPSV: Za zprostředkování práce v EU by agentury neměly nic chtít

09.09.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 9. září (ČTK) - Agentury zprostředkovávající práci v zahraničí musí mít licenci u ministerstva práce a sociálních věcí a za zprostředkování si nesmí nic účtovat. Sdělila to mluvčí ministerstva Kateřina Beránková. Seznam licencovaných agentur zájemci naleznou na internetových stránkách ministerstva. Lidé také mohou využívat pracovníků na úřadech práce.

Vyškolení pracovníci zde využívají systém evropské informační služby EURES. Tato síť funguje v EU přes 12 let. Od přistoupení České republiky k EU si přes něj hledalo práci 24.000 Čechů. Nejvíce z nich odešlo pracovat do Velké Británie. Zájem byl i o další země s otevřeným pracovním trhem - Irsko a Švédsko.

Na seznamu ostatních licencovaných zprostředkovatelských agentur zájemci najdou kontaktní adresy a výčet zemí, ve kterých tyto agentury mohou nabízet práci.

Podvodné nabídky se objevily například v Portugalsku, kam přiletěla skupina Čechů za sezonní prací. Za zprostředkování zaplatili asi 30 eur (zhruba 900 korun), práci jim však nikdo nenašel.

Setká-li se někdo s podezřelým chováním ze strany některé agentury, měl by informovat nejbližší úřad práce, který by měl agenturu zkontrolovat, uvedla Beránková.

Češi s hledáním práce v dalších členských zemích Evropské unie váhají. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnilo nevládní sdružení European Citizen Action Service (ECAS) k situaci rok po rozšíření EU o deset zemí. Podle průzkumu projevuje ochotu jít pracovat do zahraničí jen pět procent dotázaných českých respondentů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK