"Už jsem byl v Africe, ale Praha jaksi zůstávala bokem mého cestování. Konečně jsem se sem vypravil a jsem nadšen. Překrásné město. Obdivuji všechno: domy, ulice, kostely. Spousta pěkných kaváren, restaurací a suvenýrů. Jen obchodů je tady v centru málo. Tedy takových těch normálních, kde by se člověk necítil okraden," řekl na Staroměstském náměstí Wlodzimierz Oleśiłski z polské Varšavy. Podobné dojmy mají desítky polských turistů, jejichž skupinky se v centru města v těchto dnech hemží.
Americká turistka Nellie Marinová z Atlanty slyšela o Praze, že je to "jednička mezi evropskými metropolemi". Dojmy z prvního dne pobytu jí prý představy potvrdily. "Je to fantasticky, až fanaticky krásné město. Takový pohled se jen tak nevidí," řekla ČTK na Karlově mostě. Zároveň si posteskla, že má problém s výměnou peněz. "Dostala jsem míň, než byl vyznačený kurz. Moc tomu nerozumím, ale asi mě okradli," postěžovala si.
Turistů, kteří se cítí být podvedeni směnárníky, je v Praze spousta. "Je to velmi častá stížnost, se kterou se na nás cizinci obracejí," řekl příslušník městské policie, který má stanoviště ve vozidle na Staroměstském náměstí. Tabule s kurzy jsou podle něj zavádějící. Je na nich uvedena částka, za kterou si lze valuty pořídit, zatímco skutečný nákupní kurz je mnohdy umístěn jen za sklem směnárny na nenápadné drobně popsané listině. "Těžko jim můžeme pomoci. I když se cítí být okradení, trestný čin to není," dodal.
Skutečné krádeže na turisticky frekventovaných místech jsou ovšem na denním pořádku. Stačí chvilka nepozornosti a obdivování pražský památek přijde turistovi draho. Kapsáři z ukradené tašky, či portmonky mnohdy vyberou jen peníze a vak s doklady a mapami zahodí. Policie nalezené dokumenty vrací na ambasády příslušných zemí, avšak okradeným to moc nepomůže. Tou dobou už jsou většinou pryč a z Prahy si odvážejí dojmy z policejních služeben. Mnozí krádež peněž ani nehlásí, aby neztráceli čas.
Za kulturou, vážnou hudbou a výtvarným uměním jezdí do Prahy stovky britských turistů. "Je to především opera. Přijel jsem si poslechnout skvělé hlasy, o nichž jsem slyšel mnoho chvály," řekl Taka Jimura z Londýna. Slyšel však prý, že mnozí Angličané do Prahy jezdí hlavně kvůli nočním podnikům a zábavě. Sám prý navštívil několik útulných restaurací a hospůdek a pochutnal si na pražských specialitách. "Jen ta obsluha na mě působí poněkud hrubě," svěřil se svými dojmy.
Jiné zážitky ale má turistka Marina. V Praze pro ní prý jsou příjemným překvapením nejen památky, ale i lidé. "Pocházíme z Ruska, ale už deset let žijeme v Dortmundu. Do Prahy jsme se chtěli podívat už dávno. Je to úžasné město, zázrak, jako pohádková dekorace. Obdivujeme ale také lidi. Velmi hodní, milí a dobromyslní. To se s Němci nedá srovnávat," řekla.
Chování turistů se ovšem ne vždy zamlouvá lidem, kteří se o obsluhu turistů starají. "Někteří jsou hrozí. Hlavně Italové, nebo Němci. Celý kočár mi zaneřádí. Jsou často opilí a chovají se hulvátsky," popisuje své zkušenosti kočí ze Staroměstského náměstí. Jako velmi slušné zase hodnotí Rusy. "Žádné problémy s nimi nejsou. Jsou čistě oblečení a neřvou," říká.
Prodavač párků ale s Rusy prý nejlepší zkušenosti nemá. "Jsou arogantní, neumí ani pozdravit. Němci nebo Angličané jsou daleko uctivější, ale skoupí," uvedl.
Podle údajů České národní banky vzrostly devizové příjmy z cestovního ruchu v pololetí o necelá dvě procenta na 49,5 miliardy korun. Českou republiku by letos mělo navštívit o deset procent turistů více než loni, tedy necelých devět milionů cizinců.