Ekonomové se shodují, že ve prospěch podílových fondů a penzijního připojištění hraje poměrně slušná výnosnost. Před lety populární termínované vklady mají totiž v současnosti nevýhodu v historicky nejnižších úrocích. Zatímco výnos u termínovaných vkladů se většinou pohybuje pod úrovní procenta, u podílových fondů a penzijního připojištění je výnos ve většině případů několikanásobně vyšší.
Majetek lidí v podílových fondech stoupl od roku 2001 vůbec nejvíce ve srovnání s ostatními druhy úspor českých domácností. Na konci června přesáhl 167 miliard korun, a byl tak více než 2,5krát vyšší proti stavu z konce roku 2001. Roste zejména obliba zahraničních podílových fondů. "Silný nástup investic českých domácností do podílových fondů, patrný zejména ve druhé polovině loňského a první polovině letošního roku, ukazuje na skokový příkon Čechů k investičním produktům," uvedl ČSÚ.
Zájem naopak opadá o životní pojištění, které dokonce v první polovině letošního roku pokleslo až na úroveň roku 2001. Své pověsti stálice nedostává ani stavební spoření. Horečka, kterou vyvolaly legislativní změny, kdy stát snížil příspěvek na stavební spoření, opadá. Navzdory ztrátě tempa růstu však podíl stavebního spoření na celkovém objemu úspor posiluje. K polovině roku 2005 dosáhl zhruba 20 procent, ve srovnání s deseti procenty v roce 2001.
Navzdory přesunu k investičním produktům však Češi nadále zůstávají poměrně konzervativní. Svědčí o tom malý zájem o přímé investování do cenných papírů, které v uplynulém i letošním roce nabízejí velké zisky. Kdo zhruba před rokem koupil akcie společnosti ČEZ za 200 korun za kus, může se v současnosti těšit z více než trojnásobného nárůstu.
České rodiny mají uložení celkem 1,5 bilionu korun, což je o 320 miliard korun více než před pěti lety.