Klaus podepsal zákon podporující výstavbu družstevních bytů

12.09.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 12. září (ČTK) - Prezident Václav Klaus podepsal zákon o podpoře výstavby družstevních bytů. Zákon má pomoci získat bydlení lidem, kteří kvůli nedostatečným příjmům nedosáhnou na hypoteční úvěr. Na rozdíl od komerčních staveb by dotované družstevní byty mohly být až o 20 procent levnější.

Bytová družstva se však k zákonu staví kriticky. Kvůli slučitelnosti s evropským právem totiž může stát poskytnout družstvu bez souhlasu Evropské komise během tří let nejvýše 100.000 eur, což je zhruba tři miliony korun. EU tak chce zabránit, aby stát zvýhodňoval jednu skupinu vlastníků před jinou. Družstvo tak může postavit v jednom domě přibližně 17 bytů. Velká družstva ale nemají o výstavbu za těchto podmínek zájem.

Dotace bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení. Bytová družstva si podle zákona mohou vzít na stavbu úvěry od peněžních ústavů a také úvěr od fondu s tříprocentní úrokovou sazbou.

Zájemce o družstevní byt vloží příspěvek nejméně 20 procent z ceny bytu. Stát dá existujícímu nebo nově vzniklému družstvu příspěvek 100.000 korun na byt. Dalších až 700.000 korun si bude moci družstvo vzít jako úvěr s roční úrokovou sazbou tři procenta a splatností 20 let. Právě tento úvěr pak bude nájemce splácet v nájemném. U bytu zhruba za 1,5 milionu korun bude družstevník 20 let měsíčně splácet kolem 7000 korun.

V České republice se družstevní výstavba výrazně snížila po roce 1989, kdy stát přestal tento druh staveb podporovat a zaměřil se na podporu vlastnického bydlení. Ze zhruba 3,83 milionu trvale obydlených bytů je družstevních více než 650.000. To je asi 17 procent bytového fondu.

Podle představ ministerstva pro místní rozvoj by se díky tomuto zákonu mělo ročně stavět přes 5000 družstevních bytů. Loni firmy dokončily zhruba 32.300 bytů.

Klaus dnes také podepsal zákon, který má umožnit lesním školkám obchodovat až do roku 2015 se semeny a sazenicemi dřevin, které vypěstovaly před přijetím zákona o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin v roce 2003.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK