Světová banka: Slovensko bylo loni 4. nejreformnější zemí světa

13.09.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

BRUSEL 13. září (zpravodaj ČTK) - Slovensko si dál udržuje reformní kurz a loni bylo čtvrtou nejreformnější zemí světa. V počtu a kvalitě ekonomických reforem jej předstihly jen Srbsko a Černá Hora, americká Georgie a Vietnam, uvedla Světová banka ve studii Doing Business 2006. O rok dříve Slovensko obsadilo v žebříčku hospodářských reforem první příčku. Česká republika se v pořadí 30 zemí, které loni udělaly nejvíce pro zlepšení podnikání, neobjevila.

Celkové podmínky pro podnikání jsou podle expertů na Slovensku rovněž lepší než v ČR. V žebříčku zemí, kde je podnikání nejsnadnější, obsadilo Slovensko 37. místo a Česko skončilo o čtyři příčky horší. Na prvním místě se umístil Nový Zéland, následovaný Singapurem a USA. Ze států EU skončilo nejlépe osmé Dánsko a z desítky unijních nováčků 15. Litva.

Nejvíce dopředu se v posledních letech derou právě východoevropské státy jako Slovensko nebo Pobaltské země. Podle expertů tak činí "agresivními dalekosáhlými reformami", které prokazatelně přispívají k vytváření nových pracovních míst. Například na Slovensku pomohly od roku 2002 snížit počet nezaměstnaných o 43 tisíc.

Podnikání v ČR podle odborníků Světové banky stěžovaly především komplikované daně, špatný úpadkový zákon nebo přehnaná byrokracie. "Daňové předpisy se v České republice v posledních deseti letech zečtyřnásobily z 10.000 na 44.000 stran," uvedla studie. Vypořádání bankrotu loni v ČR podle statistik trvalo průměrně 9,2 roku, což bylo po Brazílii, Čadu a Indii nejdéle na světě.

Jako další příklad uvedla Světová banka obtížnost získání stavebního povolení. "Vyjednávání s úřady trvá tak dlouho, že se dokonce i národní stadion v Praze (hokejová Sazka Aréna) začal stavět bez stavebního povolení," uvedla studie.

Česká vláda slibuje, že se podnikatelům situace již brzy zlepší. Kabinet na konci srpna schválil dlouho připravovaný moderní úpadkový zákon a ve sněmovně leží před schválením i liberálnější stavební zákon.

Nový král reforem, Srbsko a Černá Hora, se v pelotonu států ženoucích se za lepším podnikatelským prostředím propracovává ze zadních pozic. K loňskému prvenství v reformách této zemi pomohlo mimo jiné zavedení DPH, nový pružný zákoník práce či výrazné ulehčení zahájení podnikání. Statistiky potvrzují, že tamní podnikatelé jsou za takové změny vděční. Počet nových podniků tam stoupnul meziročně téměř o polovinu.

Mezi reformátory se v loňském roce vyšvihlo i recesí sužované Německo, které obsadilo pátou příčku. Nic jiného mu ani nezbylo, protože tamní podnikatelé na nepříznivé podmínky reagovali jednoznačně. Například minimální požadovaný kapitál v Německu byl 25 tisíc euro, zatímco v Británii jedna libra. Výsledkem je 15 tisíc německých firem registrovaných v Londýně. Německá vláda na to zatím zareagovala snížením částky na 10.000 eur.

Světová banka připomíná, že ve většině zemí je zavedení potřebných, ale nepopulárních ekonomických reforem během na dlouhou trať. Obzvlášť to platí v případě trhu práce. Například zpřísnění dávek v nezaměstnanosti trvalo Německu 11 let. Mezitím se však počet lidí bez práce stihl vyšplhat až nad pět milionů, nejvíce od roku 1933.

Ze 155 sledovaných zemí loni provedlo nějaké ekonomické reformy k lepšímu 99 států. Snižovaly daně i byrokracii, zlepšovaly přístup podniků k úvěrům, posilovaly vlastnická práva či uvolňovaly zahraniční obchod. Některé země však šly i proti proudu. Například Mauretánie zvýšila firmám daň z příjmu a o něco horší to mají po loňském roce i podnikatelé v Čadu.

Světová banka připomíná, že ideální podmínky pro podnikání se nutně nemusejí rovnat co nejmenšímu státu. Mezi státy, kde je podle expertů radost podnikat, se nachází i většina evropských severských zemí, které jsou známé svým širokým pojetím sociálního státu. Tamní firmy sice platí vysoké daně, dostávají však za ně špičkové služby, tvrdí odborníci a připomínají třeba Dánsko, které má nejlepší infrastrukturu na světě.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK