Experti: Dalšímu rozvoji ekonomiky brání byrokracie a pomalé soudy

13.09.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 13. září (ČTK) - České ekonomice se daří. Hrubý domácí produkt roste nečekaným tempem, úspěšní jsou exportéři, problémem není ani inflace. Dalšímu růstu by ale pomohlo zlepšení podmínek pro podnikání, které je dle oslovených expertů zatíženo složitou byrokracií, pomalými soudy i bobtnajícími daňovými zákony. Zřejmě proto se ČR neobjevila na seznamu 30 zemí, které loni udělaly nejvíce pro zlepšení podnikání. Naopak Slovensko je v pořadí sestaveném Světovou bankou čtvrtou nejreformnější zemí světa. Vicepremiér Martin Jahn ale připomíná, že se situace mění.

"Myslím si, že hlavní překážkou rozvoje podnikatelského klimatu v ČR je byrokracie, složitost právního rámce a vymahatelnost práva," řekl analytik ČSOB Petr Dufek. Konkrétně zmínil průtahy soudů, zdlouhavé zakládání firem či konkurzy.

Právě poslední jmenovaný nešvar ukazuje, že situace se možná začne pozvolna měnit. "Vláda již schválila nový úpadkový zákon, který bude moderní normou. Konkurzy pak budou trvat daleko kratší dobu a nepovedou nutně k zániku podniku," připomněl vicepremiér.

K překážkám je podle Dufka třeba přiřadit i bující daňové normy, nedodržování zákonů, otázku efektivity státní správy i řadu dalších věcí. "Největším problémem však je to, že v podstatě každý dokáže tyto hlavní překážky pojmenovat, ale jejich odstraňování je během na neuvěřitelně dlouhou trať," uvedl.

Analytik HVB Bank Pavel Sobíšek zase připomíná, že ČR snese srovnání s jinými státy v podpoře velkých projektů. "Celý systém investičních pobídek a budování průmyslových parků je šitý na míru takovým projektům," uvedl. Naopak výrazně horší podmínky jsou pro začínající podniky, doplnil Sobíšek. "Pro nově vznikající firmy je nejdůležitějším kritériem jednoduchost podmínek při zakládání a provozu podniku. V tomto ohledu za poslední roky k žádným hmatatelným zlepšením nedošlo," uvedl.

"K další podpoře firem a podnikatelů přispěje nižší podnikové zdanění, paušály pro živnostníky či projekt jednotného kontaktního místa pro podnikatele," řekl Jahn. "Živnostníci by tak v budoucnu měli chodit na jeden úřad a vyplňovali by mnohem méně formulářů," dodal.

Analytik společnosti Patria Finance David Marek uvedl, že se nezlepšuje jen české úpadkové právo a správa konkurzů, díky čemuž by se ČR v budoucnu měla v podobných žebříčcích posunout směrem nahoru. Zlepšuje se podle něj třeba druhotná platební bilance mezi podniky.

V investičních pobídkách nabízí Česká republika podle Marka srovnatelné podmínky jako jiné země v regionu. "Bylo by ale dobré se zamyslet, zda podporovat nadále jen průmysl a vybraná strategická odvětví služeb, nebo se třeba orientovat na služby jako takové," položil si řečnickou otázku.

K problémům patří už zmiňované soudy a zdanění, soudí Marek. Potíž není ani tak s celkovou výší zdanění, ale hlavně s nevhodnou strukturou daňového systému české ekonomiky, která je podle něj pokřivena ve smyslu vysokého podílu přímých daní.

"V tomto ohledu máme největší handicap ze středoevropských zemí a stěžuje to práci podnikatelskému sektoru a snižuje atraktivitu české ekonomiky," řekl analytik s tím, že firmy a podnikatelé by jistě uvítali nižší dávky na sociální a zdravotní pojištění, nižší daně firem i mezd.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK