MfD: Podnikatelé si stěžují na předražený plyn

14.09.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 14. září (ČTK) - Čím dál víc podniků závislých na dodávkách plynu se bouří proti jeho vysoké ceně. Velké firmy, kam patří například Škoda Auto, České dráhy, teplárny, hutě i chemičky, odmítají platit stále vyšší ceny firmě RWE Transgas, která ovládá 80 procent trhu se zemním plynem. Tvrdí, že RWE Transgas zneužívá svého dominantního postavení a vysoké ceny diktuje neoprávněně. Píše to Mladá fronta Dnes.

Zatímco malí odběratelé a domácnosti platí za plyn podle rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, velké firmy už platí ceny tržní. RWE Transgas však zdůvodňuje růst ceny pro všechny kategorie odběratelů hlavně zdražováním ropy. "Naše ceny odrážejí vývoj na světových trzích," tvrdí mluvčí firmy Martin Chalupský. Podle něj se také firmy nestačily připravit na uvolnění cen na liberalizovaném trhu.

Plyn pro domácnosti podraží od října domácnostem o zhruba 17 procent, ale na jaře dokonce zlevnil. Zato velkoodběratelům zdražuje nepřetržitě od začátku roku. Teplárenská firma MVV Energie dokonce v polovině srpna podala podnět k antimonopolnímu úřadu na zahájení řízení s RWE Transgas, protože ho podezřívá ze zneužití dominantního postavení. Podle technického ředitele Kaučuku Kralupy Jindřicha Švece protestují proti zdražování plynu téměř čtyři desítky firem.

Velcí odběratelé, kteří odebírají pětinu veškerého zemního plynu, vytvořili skupinu, která má kontrolovat cenové výpočty Transgasu a která chce prosadit změnu zákonů. Ty by víc otevřely trh pro konkurenty Transgasu.

Nový předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina tvrdí, že kvůli smlouvám z minulosti se trh otevřít nemůže. Transgas ještě jako státní podnik uzavřel v 90. letech smlouvy s dodavateli z Norska a Ruska a tyto smlouvy ještě platí. Transgas podle nich musí odebírat předem vyjednané objemy plynu, a kdyby je neodebral, musel by za ně zaplatit.

Pecina přesto slibuje, že ceny Transgasu bude bedlivě sledovat a neoprávněné zisky firmě rozhodně neumožní, uvedla MfD.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK