Sobotka naopak tvrdí, že stát se nemůže s Nomurou dohodnout bez účasti ČSOB. Ta také trvá na tom, že bez její účasti nemůže být spor urovnán. Podle zdroje LN se Paroubek při červencové návštěvě Japonska sešel tajně se členy vedení Nomury včetně jejího prezidenta. S nimi se údajně dohodl na variantě "nula plus", což by znamenalo, že obě strany vzájemně stáhnou své žaloby. Česko v jiném sporu po Nomuře vymáhá 260 miliard korun.
Nomura, které jde také o návrat na středoevropské trhy včetně ČR, by navíc v rámci dohody zaplatila jednu až dvě miliardy korun. Pokud by však ČSOB svými požadavky dohodu komplikovala, má ji Sobotka "hodit přes palubu". To se podle LN Sobotkovi nezamlouvá a proto ignoruje premiérovy pokyny směřující k dohodě.
Paroubek například Sobotkovi uložil, aby nechal vypracovat nezávislou studii potvrzující české šance ve sporech s Nomurou, ale ministerstvo financí zatím nezávislého auditora nenajalo. Mluvčí MF Marek Zeman deníku potvrdil, že to ministerstvo ani nemá v úmyslu.
Týdeník Euro v pondělí uvedl, že ČSOB žádá záruky, že kvůli převzetí IPB nepřijde v budoucnu o žádné peníze. Podle informací LN spočívá problém v tom, že ČSOB chce po Nomuře veřejnou omluvu, což je pro japonskou stranu nepřijatelné.
Ministerstvo financí již v roce 2002 za ministra Jiřího Rusnoka připravilo návrh smírné dohody s Nomurou, v níž ČSOB nebyla zahrnuta. Jeho nástupce Sobotka však materiál odložil.
Paroubek podle LN očekává, že by případná platba od Nomury mohla přijít do státního rozpočtu ještě letos.