Česká inspekce životního prostředí mezi tím vyhledává firmy, které v termínu o povolenky ministerstvo nepožádaly. O povolenky, s nimiž se obchoduje na evropském trhu, se nepřihlásila zhruba desetina z celkového počtu 436 firem. Chmelík řekl, že může jít o malé podniky, například cihelny, a také o zkrachovalé firmy. Tím, že nepožádaly o povolenky, překročily zákon. Firmy měly o povolenky požádat do konce března, nejvíc opozdilců pochází podle dřívějšího vyjádření ministerstva z kategorie podnikových energetických zařízení.
Evropská komise ještě neschválila spuštění registru, na které je vydání povolenek vázáno. Bruselští úředníci chtějí ještě jednou zkontrolovat, zda stát rozdělil povolenky přesně. Porovnává alokační plán, který vláda přijala před schválením celkového počtu povolenek, s jeho pozdější úpravou. K tomu od Česka žádá detailní informace například o přidělení tisíce tun z celkového množství, které činí téměř sto milionů tun.
Ministerstvo chce připomínky vypořádat do konce září, takže registr by mohl být podle Chmelíka spuštěn začátkem října. Potom firmy elektronické povolenky dostanou.
Většina českých firem je s přiděleným množství povolenek podle dřívějších vyjádření spokojena, zejména firmy z chemického průmyslu a rafinerie. Zklamány byly firmy, které do ekologie již hodně investovaly.
Celkem letos mezi podniky vláda rozdělila povolenky na emise 97,6 milionu tun oxidu uhličitého. Zavedení obchodů s emisemi má motivovat podniky k redukci vypouštění škodlivin. Pokud vypustí do ovzduší méně škodlivin, než na které mají povolenky, budou moci přebytky prodat. V opačném případě budou nárůst emisí financovat nákupem nových povolenek. Cena jedné povolenky se pohybuje kolem 20 eur, tedy 600 korun.