Proti vysokým cenám dodávek plynu se bouří podniky, které jsou na plynu závislé. Některé již začaly hledat jiné zdroje energie. RWE Transgas ale uvádí, že jeho ceny odrážejí vývoj na světových trzích a že odběratelé prostě nejsou schopni reagovat na podmínky nového prostředí, na které se dostatečně nepřipravili.
Pecina vysvětluje, že trh s plynem není v ČR otevřen úplně, ale otevírá se na etapy a do dnešní situace zasahují ještě staré smlouvy. Protože tyto smlouvy platí, musí RWE Transgas odebírat předem vyjednané objemy plynu, za které musí také platit. Proto také není možné vpustit účinnou konkurenci na celý trh, což je podle Peciny stejné i v jiných zemích EU.
RWE Transgas se tím dostává na některých částech trhu do pozice typického monopolisty, soudí Pecina, a antimonopolní úřad proto musí dbát, aby toto postavení nezneužil.
Zástupci největších odběratelů zemního plynu chtějí RWE Transgas přimět k přehodnocení cen a připravují také návrh novely příslušného zákona, který by nově upravil podmínky na trhu s plynem. Podle srpnového prohlášení jejich sdružení je vznik konkurence na českém trhu velice komplikovaný.
Pecina vystřídal počátkem září ve funkci Josefa Bednáře, který stál v čele antimonopolního úřadu šest let. Po nedávném prudkém nárůstu cen pohonných hmot se sešel se zástupci petrolejářských společností, po kterých požadoval vysvětlení tohoto růstu. Důkazy o kartelové dohodě ale nezjistil.