"Klienti jezdí stále více do lépe vybavených turistických zařízení s kvalitnějším servisem, takže ubylo nemocí se střevními potížemi," řekl mluvčí Allianz Milan Káňa. Úbytek počtu hlášených onemocnění může souviset s tím, že turisté jsou více preventivně vybaveni vlastními léky, například proti nachlazení nebo popáleninám od slunce.
"V letošním roce přibylo pojistných událostí vzniklých v souvislosti s provozováním rizikových sportovních aktivit," upozornila mluvčí Generali Renata Werliková. Nejčastější příčinou pojistných událostí je běžný úraz - například zlomená noha a sluneční alergie, doplnil mluvčí Kooperativy Marek Vích.
Mluvčí České pojišťovny Václav Bálek uvedl, že se objevovaly nemoci a stavy, s nimiž se dříve za hranice k moři nejezdilo. Vedle dívky, která podlehla meningitidě na počátku prázdnin v Chorvatsku, byli podle něj se stejnou diagnózou hospitalizováni i dva chlapci. ČP řešila také dva samovolné potraty a několik dalších zdravotních problémů spojených s těhotenstvím, dodal.
Počet nahlášených pojistných událostí výrazně nevzrostl. ČP měla za červen, červenec a srpen nahlášeno 2861 událostí, což je o 575 méně než v loňském roce. Generali měla o zhruba osm procent více škod než loni, zároveň jí ale přibylo 17 procent více klientů. Podobně na tom byly i ostatní pojišťovny
Počet pojistných událostí v jednotlivých zemích podle Káni v podstatě kopíruje zájem turistů o jednotlivé destinace. "Nejvíce pojistných událostí bylo hlášeno z přímořských států, jmenovitě z Řecka a Chorvatska, kam jezdí Češi tradičně rádi na dovolenou, informovala mluvčí pojišťovny UNIQA Petra Strejčková.
ČP zaznamenala proti minulému roku výrazný pokles pojistných událostí v Řecku, kde se jich loni odehrálo 846, zatímco letos jen 571. Pokles vykázala pojišťovna i ve Španělsku a Chorvatsku, naopak nárůst měla v Bulharsku. "Ojediněle se v evidencích objevují také méně tradiční země, jako jsou Namibie, Island, Nepál, Keňa nebo Pákistán," podotkl Bálek.