Až o polovinu nižší je letos úroda hrušní a třešní. Propad asi o 20 procent zaznamenali pěstitelé u jablek, nejvýznamnějšího českého ovoce. Na úrodu měly podle Ludvíka vliv hlavně dubnové mrazíky, které poničily až 70 procent květů.
Nejvíce postižena byla oblast severních Čech a více než v republice se mrazy a krupobití dotklo také jihu Čech. "Propad na výnosech je zejména na Litoměřicku asi 50 procent," řekl šéf severočeské unie ovocnářů Zdeněk Kroc.
Nižší výnosy se však podle Ludvíka neprojeví na cenách ovoce. "Obchodní řetězce si vybírají ovoce podle cen, takže zřejmě pěstitelé nebudou moci zdražovat," uvedl Ludvík. Udržet cenu budou muset prodejci i kvůli silné konkurenci z Polska, ačkoliv polské výpěstky nejsou podle Ludvíka zdaleka tak kvalitní jako české.
Počasí pomohlo zlepšit kvalitu ovoce, a to především jablek. "Kvalita je mimořádně dobrá, protože plody poškodilo méně než obvykle krupobití. Výpěstky měly dostatek vody, proto velikost plodů je výborná a navíc se letos minimálně vyskytovaly houbové choroby," popsal Ludvík.
Severočeští pěstitelé mají s udržením kvality větší potíže než v jiných regionech. Podle Kroce je totiž na severu Čech velké procento sadů, které majitelé neudržují. "Kdo hospodaří v sousedství takových sadů, musí používat více chemických prostředků na likvidaci škůdců," upřesnil Kroc. Na severu Čech je asi 2500 hektarů sadů, členů unie je v regionu 36.
Průměrná je letos sklizeň rybízu, višní a švestek. I v této oblasti čelí čeští pěstitelé konkurenci ze zahraničí. Výhodou by proto podle Ludvíka bylo spojit se do jednoho velkého odbytového družstva, které by vyjednávalo s řetězci o cenách.
Ovocnářská unie má asi 800 členů, což je 80 procent všech pěstitelů ovoce. Plochy sadů zaujímají asi 19.500 hektarů, což je asi o deset procent méně než v roce 1990. Produkce ovoce je naopak o deset procent vyšší než před patnácti lety.