Sobotkovi se nelíbí pomalý pokles cen benzinu,je proti nižší dani

18.09.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 18. září (ČTK) - Ministr financí Bohuslav Sobotka je nespokojen s pomalou reakcí prodejců a distributorů pohonných hmot na pokles cen ropy. Proto nepodporuje a nepodpoří návrh na snížení spotřební daně z pohonných hmot. "My nebudeme reagovat snížením spotřební daně," řekl v dnešním diskusním pořadu TV Prima Nedělní partie. Poukázal i na to, že cenový výkyv ropy směrem vzhůru, který nastal před dvěma týdny, se už obrátil zpět.

Ceny benzinu šly tento týden sice dolů a někde klesly i pod 30 korun, na mnoha pumpách se ale stále drží na podstatně vyšších úrovních. Průměrná cena Naturalu 95 podle údajů Webfarm v pátek činila 33,03 Kč a průměrná cena nafty byla 30,51 koruny za litr. O týden dřív se cena benzinu na některých čerpacích stanicích dostala i na zhruba 35 Kč za litr. Dolů jdou i ceny ropy. Cena ropy v Londýně klesla v pátek o téměř dva dolary na 63 dolarů za barel a je zhruba deset procent pod svým maximem z konce srpna.

Hlavní problém dopravců, kteří si nyní stěžují na vysoké ceny pohonných hmot, však podle Sobotky souvisí se spuštěním systému elektronického mýtného v Rakousku a Německu od počátku letošního roku. "To výrazně zvýšilo náklady velké části našich dopravců, kteří hledají obživu právě v Německu a Rakousku," dodal.

Sobotkův partner v diskusi, místopředseda KSČM Jiří Dolejš, vidí jako řešení vysokých cen pohonných hmot sociální kompenzace směřované například do veřejné hromadné dopravy či zaměstnancům. Podle něj by mělo být jednou z hlavních možností vracení daně z přidané hodnoty například autodopravcům nebo zemědělcům.

Nutné podle něj bude i zesílit kompenzace domácnostem, na které dolehne nejen dražší benzin, ale i dražší energie. "Já se domnívám, že pokud jsme hovořili o odpouštění daní a odpouštění DPH, tak směrem k obcím a směrem k domácnostem, které si jaksi zadělaly na plynofikaci, a tím si zadělaly na velký problém, by mělo být uvažováno, že se tyto daně prominou," řekl Dolejš.

Část debaty se týkala také návrhu zákoníku práce. Sobotka zdůraznil, že zaměstnavatelé by neměli mít právo propustit zaměstnance bez udání důvodu, byť s odstupným. To by podle něj vedlo k nespravedlnostem a umožňovalo diskriminaci. "V tuto chvíli ještě jednání není u konce, my jsme připraveni v něm příští týden pokračovat a doufám, že ve středu na vládě už budeme o zákoníku práce hlasovat," řekl.

Nový zákoník práce by mohl být podle Sobotky účinný od 1. ledna 2007, ale bude záležet na tom, jak rychle jej schválí Poslanecká sněmovna a senát. "Ta debata bude složitá, ale nemůžeme mít zákoník práce, který pochází ještě z minulého režimu. Nemyslím si, že potřebujeme nějaké výrazné oddalování účinnosti," řekl.

Proti současné podobě zákoníku mají výhrady hlavně zaměstnavatelé, podle nichž nový zákoník není liberální a je nesrozumitelný. Odboráři jej naopak přivítali.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK