V Česku mají občané s podprůměrnou mzdou poměrně vysoký důchod, který dosahuje téměř 90 procent výdělku před odchodem do penze. Státní penze u občanů s nízkými příjmy je tak v Česku v horní polovině mezi členskými zeměmi OECD. Například na Slovensku činí 58,2 procenta, v USA 61,4 procenta, v Irsku 63 procent.
Naopak státní penze u občanů s nadprůměrnými příjmy je v Česku jedna z nejnižších. U lidí s dvojnásobkem průměrného příjmu představuje 35,3 procenta platu před penzí. V Evropě je nižší jen ve Velké Británii (29,8 procenta). Například na Slovensku je tento podíl 65,7 procenta. Nejvyšší je ve Finsku, kde převyšuje 123 procent.
Obdobně odstupňovaná výše státní penze u jednotlivých výší mezd jako v Česku je také v Kanadě, Japonsku či Dánsku. Celkově dostávají důchodci nejnižší státní penze na Novém Zélandu a v Irsku, kde tyto náhrady nedosahují ani 40 procent průměrné mzdy. V USA a Velké Británii jsou státní penze kolem 50 procent. Státem garantovaná minimální penze je nejvyšší v Lucembursku, kde má důchodce po stanoveném počtu odpracovaných let nárok 1108 euro měsíčně (přes 32.000 Kč), ať byly jeho výdělky jakkoliv vysoké.
Průměrný důchod v Česku činí necelých 7300 Kč a průměrná čistá mzda, kterou si zaměstnanec přinese domů po zaplacení daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění, je 12.500 Kč.
Průměrné penze dosahuje asi jen 44 procent důchodců, kdežto průměrné mzdy ani ne 30 procent občanů, připomněl Gola. Je to kvůli tomu, že průměrná mzda je v ČR stejně jako všude ve světě ovlivněna extrémně vysokými mzdami manažerů, právníků, ředitelů velkých podniků. Jejich mzdy zvyšují průměrnou mzdu, na níž pak většina občanů nedosáhne.