"Zatím rozhodnutí nepadlo, uvažuje se o různých variantách. Podle mne ale plnohodnotná náhrada za jaderný zdroj není," cituje deník výrobního ředitele ČEZ Jiřího Borovce. Borovec vede týmy, který řeší, jak nahradit výrobu elektřiny z uhlí, jehož zásoby budou docházet. "Zatím existují různé varianty, ale byli bychom sedmilháři, kdybychom řekli, že neuvažujeme o jaderné energetice," řekl MfD.
Tento tým má v polovině prosince předložit svá doporučení představenstvu ČEZ. To pak rozhodne, jaké nové elektrárny se budou stavět. Pro jaderné zdroje jsou i rozhodující politici, jak z vládní ČSSD, tak i z opozice. Jadernou energetiku podle MfD podporuje i vedení Mezinárodní energetické agentury. Proti novým reaktorům jsou hlavně rakouské a bavorské ekologické organizace.
Přestože je ČEZ ve svých oficiálních vyjádřeních k budoucnosti zdrženlivý, lidé z jeho vedení se podle MfD shodují, že bez jaderné energie to nepůjde. Vedení ČEZ zatím oficiálně neřeklo, kde, kdy, za kolik a jak výkonné reaktory chce stavět. Nejpravděpodobnější variantou je zdvojnásobení kapacity Temelína, uvádí list.
O podpoře jaderné energetiky a rozšíření Temelína hovořil již před dvěma lety ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. "Řeknu to diplomaticky. Temelín prostě ještě není dostavěn," řekl v květnu 2003 MfD.