"Pro řízení firmy a rozhodování managementu nemá právní forma žádný vliv," uvedla. Současná forma je podle ní navíc svým způsobem výhodná v tom, že neumožňuje některé kroky, které by mohly z krátkodobého pohledu vypadat zajímavě. "Zkušenosti z privatizace pošt v Evropě nejsou zdaleka všechny pozitivní," uvedla.
Pošta je podle Bérové zatím řízena velmi konzervativně s důrazem na provozní otázky. "Myslím, že je potřeba se podívat na věc trochu jinak, moderněji," dodala bez dalších podrobností.
Firma se kvůli nástupu moderních forem komunikace, jako jsou SMS či e-mail, potýká s poklesem výnosů z klasických služeb. Tomu by měla čelit nabídkou nových služeb, například zprostředkováním elektronické komunikace mezi občany i podniky či jako jedno z míst styku občanů se státní správou. Již nyní si mohou lidé na poštách pořídit certifikát k zaručenému elektronickému podpisu a brzy i výpisy z rejstříků. Pošta také oznámila prodloužení dohody s ČSOB o Poštovní spořitelně a uzavření smlouvy s Českou pojišťovnou.
Kvůli nejednotným pravidlům doručování mezi státními úřady připravilo ministerstvo nový zákon, který by měl tyto podmínky sjednotit. Pošta nyní doručuje jak podle správního řádu, soudního řádu správního a občanského soudního řádu, tak i podle trestního řádu a zákona o správě daní a poplatků. Nový zákon by měl také odstranit rozdíly mezi jednotlivými úpravami v otázce takzvané fikce doručení, náhradního doručování a doručení na úřední desce. Elektronické doručování pak není upraveno vůbec.
Návrh, který by měla vláda projednat ještě letos, však podle ministryně zřejmě nevyřeší stesky jejího předchůdce Vladimíra Mlynáře na fakt, že pošta doručuje do bytů dopoledne, kdy je většina lidí v práci. "Ten problém nemá správné řešení. Většina zásilek chodí do firem, které vyžadují doručování do 15:00 hodin. U doručování občanům si navíc spíš někteří pošťáci mnohdy ulehčují práci a nahází oznámení do schránek místo toho, aby vyšlapali dvě patra a zazvonili u bytu," dodala.
Pošta provozuje kolem 3400 poboček a se zhruba 38.000 pracovníky patří k největším zaměstnavatelům v zemi. Podnik loni vykázal propad čistého zisku o třetinu na 445 milionů korun. Tržby naopak stouply o pět procent na 15,89 miliardy korun.