Příplatek na palivo zavedly ČSA před rokem, poté co k podobnému kroku přistoupila většina jejich konkurentů. Od té doby se již příplatek domácího dopravce třikrát zvýšil, naposledy v červenci.
Podobně postupoval také domácí konkurent Travel Service na svých nízkonákladových letech Smart Wings, který nyní uplatňuje příplatek 16 eur (480 korun) na jednosměrnou letenku. Nyní Smart Wings příplatek zvyšovat neplánují, řekla mluvčí Vladimíra Dufková. Poplatek již zvedly například British Airways, Lufthansa nebo Austrian Airlines.
Ceny ropy dnes vzrostly o více než procento kvůli obavám z další tropické bouře, která se může přiblížit k pobřeží Spojených států. Předpovědi počasí tak zastínily signály o chystaném zvýšení těžby v kartelu ropných vývozců OPEC. Cena americké ropy se zvýšila o 70 centů na 63,70 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent v Asii podražila o 60 centů na 62,41 dolaru.
Českým aeroliniím zvýšila drahá ropa loni náklady proti očekávání o 900 milionů korun, z toho palivový příplatek kryl jen asi deset až 15 procent. Náklady na drahou ropu se odrazily také na loňském zisku společnosti, který byl proti plánu zhruba poloviční. Nynější další nárůst cen ropy zvýšil náklady na palivo o víc než miliardu proti finančnímu plánu, řekl viceprezident pro obchod a marketing Bohuslav Šantrůček.
Růst cen ropy zatím dopravci řeší palivovým příplatkem. V budoucnu by se však podle dřívějšího vyjádření prezidenta ČSA Jaroslava Tvrdíka zvýšené náklady na ropu mohly odrazit přímo v cenách letenek. ČSA ale nejsou lídrem na cenovém trhu, jen reagují na vývoj cen u konkurence.