Produkce pšenice klesla na 4,2 milionu tun z více než pěti milionů tun. Průměrný výnos obilí letos činil 4,74 tuny z hektaru, loni to bylo 5,43 tuny. U řepky to bylo 2,92 tuny z hektaru proti loňským 3,6 tuny.
Žně letos dlouho komplikovala nepřízeň počasí a deště. Obrat k lepšímu přišel až v předposledních dvou týdnech, kdy slunečné a teplé počasí umožnilo rolníkům zkrátit skluz v pracích zhruba na týden.
Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského deště výrazně ovlivnily kvalitu obilovin. Proto zřejmě letos nebude tak velká nabídka do intervenčního nákupu, který odčerpává přebytky z trhu. Problém lze čekat s nadprodukcí krmného obilí, kterého bude podle odhadu svazu třeba vyvézt až 1,45 milionu tun.
Klesá totiž jeho domácí spotřeba, protože ubývá skotu i prasat. Navíc z loňska zbyly zvýšené zásoby obilovin, které by bylo žádoucí snížit na obvyklý stav. Potřeba vývozu by nebyla tak velká, pokud by se podařilo zahájit program biolihu a jeho přimíchávání do benzinů, podotkl Jirovský s tím, že by vznikl odbyt pro méně kvalitní obilí.
Náklady na letošní sklizeň byly podle předsedy svazu vyšší než loni, zejména proto, že nafta podražila asi o čtyři koruny na litr a navíc kvůli promáčenému terénu stoupla i její spotřeba.