Podle něj bylo dnešní jednání milé a přátelské. "Proti tomu včerejšku to bylo výrazně konstruktivnější. Řešili jsme věcné problémy," uvedl. Po kritice pondělního jednání s jeho tvrzením částečně souhlasí i zástupci bank. "V této záležitosti nastal konečně posun. Ministerstvo začalo vysvětlovat, co konkrétně chce v oblasti bankovního sektoru řešit," sdělila mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková.
Dohoda o případných změnách je však stále v nedohlednu. Banky kritizují, že ne všechny změny, které navrhuje MF, jsou přínosem. Podle Gajduškové by do nich měli být zapojeni i spotřebitelé. Harmonogram změn v bankovním sektoru je navíc velmi napjatý. MF chce vládě do poloviny října předložit zprávu o situaci v bankovním sektoru a do konce roku by první legislativní změny měl odhlasovat parlament. Zástupci MF však připouští, že k některým změnám dojde až výrazně později. "Po argumentaci víme, že některé věci chceme udělat trošku jinak než včera," dodal Prouza.
Otázky nadále visí i nad účastí České bankovní asociace na navrhovaných změnách. MF v pondělí ČBA vyzvalo, aby se ujala některých témat, která mají posílit postavení bankovních klientů. ČBA se však k ničemu nezavázala a o svém podílu na navrhovaných změnách rozhodne zřejmě až začátkem října. Další jednání mezi bankami a ministerstvem je naplánováno na pátek dopoledne.
České banky se do hledáčku ministerstva financí dostaly poté, co média poukázala na úroveň bankovních poplatků, které jsou v ČR mnohdy vyšší než v západní Evropě. Nedlouho poté navíc antimonopolní úřad obvinil ČSOB, Českou spořitelnu a Komerční banku z vytváření kartelu. Ministerstvo nakonec přišlo s návrhem na změny v českém bankovním sektoru, které mají vést k posílení postavení spotřebitelů.