Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) prohlásil, že středa je poslední termín pro koaliční dohodu - to podle něj umožní projednání zákoníku už na říjnové schůzi sněmovny. "Jsem pořád optimista, že to dokážeme řešit v rámci koalice. Pokud ne, tak je naší legitimní možností sáhnout po někom jiném, kdo to podpoří," řekl novinářům.
KDU-ČSL a US-DEU na návrhu z dílny ministerstva práce a sociálních věcí hlavně vadí to, že je podle nich v rozporu s ústavou. Vedle toho kritizují zejména to, že norma dává příliš velkou kontrolní moc nad chodem podniku a právy zaměstnanců. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach ale upozornil na to, že v tomto bodě bude ČSSD těžko dělat ústupky. "Toto je základní rozpor," zdůraznil.
Předseda ČSSD Stanislav Gross připomněl další sporný bod, který tkví v možnosti zaměstnavatelů dávat výpověď bez udání důvodu. Jeho přijetí by podle něj mělo pro zaměstnance fatální důsledky. Zkrácení výpovědní lhůty vedle možnosti výpovědi bez udání důvodu či výpovědi v ochranné lhůtě žádají zaměstnavatelé.
Nynější výpovědní doba je v Česku dvouměsíční a jen z tzv. organizačních důvodů zaměstnavatele je tříměsíční (nový zákoník ji navrhuje zkrátit na dva měsíce). V zemích EU patří mezi nejkratší, nezohledňuje však délku zaměstnání. Ve většině zemí EU se lhůty podstatně liší podle délky odpracovaných let. Nejkratší výpovědní lhůty mají Británie a Irsko, naopak nejdelší jsou v Dánsku, Finsku, Švédsku, ale i v Německu a Řecku. Podle Kalouska ale tento problém není důvodem, kvůli němuž by hrozila nedohoda.
Koalice se po týdnech jednání shodla na zhruba deseti bodech z 21 sporných. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) panuje shoda například v možnosti rozšíření počtu hodin, které je možné v daném roce odpracovat na dohodu o pracovní činnosti.
Přijatelná je také většina bodů navržených podnikateli prostřednictvím vicepremiéra Martina Jahna. Mezi tyto úpravy patří například řešení odměny za dobu pracovní pohotovosti dohodou či zrušení současného návrhu, podle něhož neuzavření kolektivní smlouvy blokuje oprávnění zaměstnavatele vydávat vnitřní předpisy.
ČSSD je rozhodnuta normu na středečním jednání vlády schválit. Paroubek dnes řekl, že zákoník by mohl přijít na řadu jako poslední bod večerní schůze, aby bylo více času na dohodu. "Nejsem velký optimista," poznamenal ráno předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. "Pokud budou kolegové z koalice trvat na svých požadavcích, tak dohoda možná nebude," doplnil předseda ČSSD Stanislav Gross.
Přijetí nového zákoníku práce společně s několika dalšími novými zákony by znamenalo největší změnu systému pracovněprávních vztahů od roku 1990. Současný kodex, který za posledních 15 let prošel desítkami novel, platí od roku 1966 a patří k nejstarším právním předpisům v zemi.