Unipetrol bez nových podnikových zpráv podle makléřů korigoval předešlý strmý vzestup a odepsal 3,69 procenta na 245,1 koruny. "Nastal čas vybírání zisků, ale většina investorů hledí více do budoucnosti a čeká na další růstový potenciál," uvedl Pavel Sudek z firmy Atlantik FT.
Cenné papíry rakouské Erste Bank si kvůli propadu na domovské vídeňské burze a oslabení koruny k euru pohoršily o 2,55 procenta na 1338 korun. Komerční banka pak ztratila 0,99 procenta na 3690 korun.
Velmi živo bylo kolem výrobce léčiv Zentiva, jehož akcie klesly o dvě třetiny procenta na 1061 korun. Americký investiční fond Warburg Pincus, ještě koncem loňského roku většinový vlastník Zentivy, prodal v posledních dvou dnech zhruba 28 procent akcií a nyní má v Zentivě podíl jen kolem 20 procent. Asi 13procentní podíl v Zentivě spolu získaly finanční firmy PPF a J&T.
Akcie Českého Telecomu zpevnily o 0,3 procenta na 467,3 koruny, když brzy ráno zahájily vzestupem nad 475 korun. Většinový majitel Telecomu, španělská Telefónica, oznámil, že díky povinné nabídce odkupu akcií navýšil podíl na 69,4 procenta z původního 51,1 procenta, který získal od státu. Analytici čekali menší úspěch odkupu kvůli nízké ceně nabídky 456 korun na akcii.
Přes snížený počet volných akcií se trh nebál negativních dopadů na obchodní aktivitu a nevznikla ani obava z případného stažení Telecomu z burzy.
"Akcionářům Telecomu teď nezbývá nic jiného než čekat na strategické kroky Telefóniky, a budou netrpělivě očekávat každé informace týkající se postupu tohoto vlastníka v Telecomu. Tento titul nadále vnímám jako málo rizikový s vysokou možností růstu," mínil Michal Semotan z J&T Bank.
Burza zprostředkovala obchody s akciemi za celkových 9,2 miliardy korun. Přes pokles z pondělních 14,5 miliardy korun tak zůstal objem vysoko nad letošním průměrem.
Celkový objem obchodů:11,718 miliardy Kč
- akcie: 9,233 miliardy Kč
- dluhopisy: 2,485 miliardy Kč
- obchodní systém: 3,027 miliardy Kč
- ostatní obchody: 8,691 miliardy Kč