Autor návrhu, kterým je poslanec ODS Michal Doktor, již dříve řekl, že ODS návrh předloží, pokud to neudělá vláda. Kabinet se ale ke snižování spotřebních daní z pohonných hmot nechystá. Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) počátkem září řekl, že snížení této spotřební daně by výrazně prohloubilo schodek státního rozpočtu. Pokud by daň klesla o dvě koruny na litr, příjmy státního rozpočtu by se podle něj snížily o 13 miliard korun. Sobotka uvedl, že podobné návrhy nejsou promyšlené a neměly by pozitivní efekt.
Ceny pohonných hmot začaly výrazně růst počátkem září, kdy některé čerpací stanice zvýšily ceny o více než tři koruny za litr. Ceny benzinu dosáhly podle společnosti CCS v průměru 33,26 Kč. Místy, jako například v Praze, se ale dočasně blížily 35 korunám za litr. Za zdražováním pohonných hmot jsou podle ekonomů dlouhodobě vysoké ceny ropy a v posledních dnech i razantní zvýšení cen ropných produktů na evropské burze.
Ministerstvo financí přitom v těchto dnech zahájilo cenové kontroly pohonných hmot v jednotlivých krajích. Ministr Sobotka je znepokojen pomalými, opožděnými a jen částečnými reakcemi prodejců pohonných hmot na snižování světových cen ropy. Ministerstvo chce posoudit, zda nedochází ke zneužívání případného výhodnějšího hospodářského postavení na českém trhu a k uplatňování vyšších cen, než jaké by se utvářely na konkurenčním trhu.
Cena benzinu u tuzemských čerpacích stanic však tento týden opět klesla. Například litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 od pondělí podle statistik společnosti Webfarm zlevnil v průměru o 18 haléřů na dnešních 32,74 koruny. Dolů šla také cena nafty, jejíž průměr se snížil z pondělních 30,44 koruny za litr na 30,33 koruny.