Hlavními kritérii jsou finanční výsledky, strategická orientace a globální dosah podniku. Hodnocen bude rovněž podnikatelský duch nominovaného, jeho čestnost a poctivost, přístup k inovacím a také jeho mimopodnikatelské aktivity jako např. podpora regionu, ve kterém působí, nebo charitativní aktivity, uvedla Ernst & Young v tiskové zprávě.
Jméno držitele titulu Podnikatel roku 2005 České republiky bude slavnostně vyhlášeno 31. ledna příštího roku a vítěz se zúčastní červnového celosvětového finále soutěže v Monte Carlu. Loňské velké finále vyhrál filipínský obchodník Tony Tan Caktiong, který provozuje obří řetězec rychlého občerstvení. Caktiong přitom začal podnikat v roce 1970 se dvěma stánky zmrzliny. Postupně svou nabídku rozšířil o párky v rohlíku a další potraviny a po 25 letech ovládl 65 procent filipínského trhu s rychlým občerstvením.
Soutěžící se mohou přihlásit sami nebo mohou být nominováni svými spolupracovníky a přáteli. Vítěze vybere nezávislá porota složená ze zástupců podnikatelské a akademické sféry z tuzemska i ze zahraničí. Předsedou poroty bude loňský tuzemský vítěz soutěže Miroslav Řihák, zakladatel, spoluvlastník a ředitel společnosti Anect. Jeho firma je významným dodavatelem informačních a komunikačních systémů.
Soutěž Podnikatel roku má své kořeny v USA a nyní se pravidelně pořádá ve více než 30 zemích světa. V České republice se pořádá od roku 2000 a v předchozích ročnících uspěli vedle Řiháka také ředitel společnosti Linet Zbyněk Frolík, ředitel Isolit-Bravo Kvido Štěpánek, šéf Rabbit Trhový Štěpánov Zdeněk Jandejsek a ředitelka firmy Moravia IT Kateřina Forstingerová.
Vedle hlavního ocenění bude i letos vyhlášena kategorie Technologický podnikatel roku 2005. Novinkou je kategorie Začínající podnikatel roku, jejímž vítězem se může stát každý, kdo podniká maximálně pět let.