Na schůzku finančních činitelů největších světových ekonomik G7 od Washingtonu tak v nejbližších hodinách odcestuje spolu s Faziem jeho úhlavní nepřítel Tremonti. Ten s přispěním kritiky guvernéra přišel před rokem o místo ministra financí a hospodářství a do vlády se jako místopředseda vrátil letos v dubnu.
Siniscalco odstoupil s odůvodněním, že vláda je neschopna vypořádat se s Faziem, jehož ministr opakovaně vyzýval demisi za to, že bránil zahraničním bankám vstupovat do italských finančních institucí a tajně protežoval domácí zájemce. Siniscalco Fazia dokonce nazval "institucionální zrůdou", která se schovává za nezávislost centrální banky a svou doživotní neodvolatelnost.
Druhým důvodem Siniscalcova odchodu byl postoj části vlády k jeho návrhu rozpočtu na příští rok. Itálii čekají příští rok volby a vláda se zároveň musí vyrovnat s úkolem snížit rozpočtový deficit navzdory útlumu ekonomiky.
Berlusconi se až dosud k výzvám na odvolání Fazia nepřipojoval, i když většina ministrů již proti Faziovi otevřeně vystoupila. Faziovým spojencem však zůstala koaliční Liga severu.
Tremonti již Fazia ostře kritizoval v minulých letech za jeho neschopnost zabránit finančním podvodům v potravinářském koncernu Parmalat, který na konci roku 2003 vyhlásil bankrot. Vláda chtěla omezit pravomoci centrální banky, proti tomu však Fazio ostře zasáhl a tehdy vyhrál. Tento měsíc vláda navrhla změnu stanov centrální banky a zrušení doživotního mandátu guvernéra a jeho absolutních pravomocí, proti Faziovi však oficiálně nezasáhla.