"Inspekce podala na policii a státní zastupitelství v Českých Budějovicích oznámení o podezření z trestného činu vydírání a prodeje potravin, které ohrožují zdraví spotřebitele," řekla mluvčí inspekce Daniela Kolejková.
Vedoucí provozovny podle mluvčí nutil prodavačky například omývat ve slané či octové vodě plesnivé i jinak závadné uzeniny a sýry. Po koupeli v těchto lázních je pak potíraly olejem, aby vypadaly čerstvě. Zaplísněné potraviny musely ženy vykrajovat a poté zcela proti předpisům znovu prodávat. Do provozu na Lannově třídě se k těmto úpravám svážely prošlé potraviny i z jiných obchodů řetězce Julius Meinl.
"Pracovně se chladírně, kde se omyté uzeniny a sýry ukládaly, říkalo 'kafilérka'" upozornila mluvčí. Inspektoři například v prodeji našli salám s prošlým datem už v květnu. Začátkem měsíce září se zde podle informací inspekce omývaly potraviny prošlé i několik měsíců. O praktikách firmy bude SZPI informovat kontrolní úřady ostatních zemí EU prostřednictvím Rapid Allert System for Food and Feed.
Společnost Julius Meinl je prvním obchodním řetězcem, který se rozhodl kvůli silnému konkurenčnímu boji z České republiky odejít. Celkem 67 jejích prodejen koupí firma Ahold, provozující v Česku síť supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova. Obchod zhruba za jednu miliardu korun již povolil antimonopolní úřad. V roce 2004 Julius Meinl zaměstnával v Česku asi 1700 lidí. Aholdu SZPI ve středu uzavřela prodej potravin v Hypernově v Jindřichově Hradci, a to kvůli zamoření provozovny myšmi.
"Společnost Julius Meinl sice končí své podnikání v České republice, to však neznamená, že zde nemusí v posledních měsících svého působení dodržovat příslušné předpisy," uzavřela Kolejková.
Obchodní řetězec Julius Meinl, který do ČR vstoupil před 11 lety, v poslední době podle informací Mladé fronty Dnes vykazuje stále větší ztráty. Za poslední zveřejněné období 2003 byla firma v minusu větším než půl miliardy korun. Vysloužila si za to také poznámku auditora, protože nahromaděné ztráty už překročily její základní kapitál.