Stát letos získá z každé stokoruny otočené v ekonomice 38,5 koruny. Loni to bylo 36,8 koruny. Je to největší skok za posledních pět let. Srovnání s předchozími lety není možné, protože se změnil způsob výpočtu.
Zvýšení daňové kvóty odporuje slibům vlády v reformě veřejných financí, která byla schválena v první polovině volebního období. "Daňová kvóta měla být stabilizována, protože zvýšení spotřebních daní a přesuny v dani z přidané hodnoty mělo kompenzovat snížení přímých daní," uvedl analytik Patria Online David Marek.
Ministr financí Bohuslav Sobotka s tím však nesouhlasí. "Letos jsme nezvýšili žádnou daň, kromě té z tabákových výrobků. Růst kvóty je dán hlavně zlepšením výběru daní, omezením úniků a větší ziskovostí firem," říká Sobotka.
Příští rok stát vybere na přímých daních o devět miliard méně, protože se sníží daně z příjmu zaměstnanců se středními a nízkými platy a klesnou daně firem. Výpadek však bohatě nahradí daně placené z benzinu a cen zboží a služeb.
Vláda však peníze nevyužívá dobře, říká Kateřina Havlíčková z Institutu ekonomických studií. "Korupce a podezřelé veřejné zakázky, přebujelé úřednictvo a zbytečná administrativa, nízká míra využívání elektronického úřadování a drahý systém sociálních dávek, který nemotivuje k hledání zaměstnání," vyjmenovává Havlíčková důvody špatného hospodaření vlády.