Jak MfD připomíná, obecní byty se v Česku prodávají nájemníkům běžně za nižší než tržní cenu. Privatizací bytů právnické osobě za cenu nižší, než je jejich tržní hodnota, by však mohly obce mohly porušit pravidla EU.
Předseda antimonopolního úřadu nicméně tvrdí, že privatizace může pokračovat. Možností je podle něj celá řada. Například prodej jednotlivých bytů přímo jejich nájemníkům. Existuje také možnost založit účelově družstvo, které posléze prodá byty nájemníkům a zanikne. "V takovém případě by o veřejnou odporu nešlo," radí Pecina.
Nabízejí se i další řešení. Obec například prodá byty nájemníkům, kteří se pak sdruží za účelem údržby domu například do společenství vlastníků. Podle Peciny záleží i na tom, jak je cena prodávaného bytu určena: "Pokud rozdíl mezi tržní a skutečnou prodejní cenou domu nepřekročí v průběhu tří let částku sta tisíc eur, jde o podporu, kterou je možné poskytnout bez schvalování ze strany Evropské komise," řekl.
Ani zcela tržní cena však nemusí kupující zcela zruinovat. Výrazně ji totiž může srazit zohlednění technického stavu domu a plánované opravy či fakt, že byty jsou obsazené, připomíná MfD.