Zhruba před dvěma týdny požádal šéf ÚOHS představitele firem, aby mu vysvětlili prudký nárůst cen benzinu a nafty. Na ÚOHS pak přijeli zástupci společností Čepro, Aral, ÖMV, Shell a Benzina, kteří úvahy o protizákonných praktikách odmítli a argumentovali především skokovým zdražením vstupů, tedy ropy.
"V tomto okamžiku nechystám žádnou další schůzku či kroky, kromě toho, že v pravidelných intervalech dostáváme data, zejména o výši marží, a zjišťujeme, zda se nepohybují v podezřelé shodě mezi jednotlivými firmami," prohlásil Pecina.
I když nový předseda úřadu již dříve připustil, že nebude postupovat tak přísně, jako jeho předchůdce Josef Bednář, hrozí firmám v případě prokázané kartelové dohody o cenách pokuta až deset milionů Kč nebo deset procent z obratu za poslední rok.
Český statistický úřad v pátek informoval, že ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic v týdnu do pondělí 19. září klesaly. Zdražil pouze zkapalněný plyn LPG, a to o 48 haléřů na 14,49 Kč/litr. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil o 28 haléřů na 33,34 Kč/litr. Cena benzinu klesala podle dalších údajů i v uplynulém týdnu.
Ceny pohonných hmot začaly růst začátkem měsíce kvůli prudkému zdražení ropných produktů a ropy, vyvolanému následky řádění hurikánu Katrina na jihu USA. Cena ropy poté začala klesat a s ní i ceny pohonných hmot. České ministerstvo financí však není spokojeno s tempem, jakým prodejci snižují ceny, a proto zahájilo cenové kontroly pohonných hmot v krajích. ÚOHS dal již najevo, že postup ministerstva je v pořádku a hodlá si spolu s ním vyměňovat všechny potřebné údaje.