Nálada zemědělců je podle něj velmi špatná. Nespokojeni jsou především s tím, že stát není schopen splnit podmínky, k nimž se před vstupem do EU farmářům zavázal. Často kritizovaná nestejná úroveň přímých plateb z Bruselu se tak nyní odrazí na ztrátách kolem 1500 Kč z jednoho hektaru zemědělské půdy. "Nevíme ani, co budeme pěstovat v dalším roce," zdůraznil Severin.
Řadě farmářů dojdou podle něj do konce roku peníze a hrozí jim krach, spojený s propouštěním zaměstnanců a následnými rozpočtovými problémy obcí. "Nebude existovat, kdo by platil daň z pozemků," upozornil člen představenstva Václav Hlaváček.
Připomněl, že po mnoha letech končí období sociálního smíru a zejména na jižní Moravě se zemědělci dostali do existenčních potíží v obilnářství, zelenině, semenářství i ovocnářství. Proto hodlají zablokovat silnice, dálnice, případně i veřejné budovy. "Použijeme hnůj, brambory nebo stroje, prostě všechno to, co nám přebývá," přiblížil Hlaváček.
Předseda ZD Sedlec Jan Hajda považuje letos za katastrofální i výkup hroznů a stanovení jejich ceny. Pokles až o 50 procent na pět až šest korun za kilogram u některých odrůd nepokrývá náklady na pěstování a z jednoho hektaru vinice odhadl reálnou ztrátu až na 30.000 korun. Pěstitele válcuje rovněž import levného vína, kterého zatím dovezlo 1,2 milionu hektolitrů. "Spotřeba je přitom 1,7 milionu hektolitrů, tudíž domácí produkce bude nadbytečná," míní Hajda, který je současně člen představenstva komory.
Výkupní ceny hroznů zemědělce obzvláště zasáhly. Jihomoravská tradiční komodita totiž vždy spolehlivě pokrývala případné výkyvy v rozpočtech jednotlivých hospodářství. "Moravští vinaři přijdou na tržbách zhruba o 400 milionů korun," odhadl Hajda. Pěstitelé přitom nemohou vinice opustit, protože jsou trvalými porosty a dostali na jejich výsadbu nemalé dotace, případně se zadlužili u bankovních domů.
Řešení celé situace vidí zemědělci ve znovuotevření a změně přístupových podmínek do EU tak, aby dostávali dotace ve stejné výši jako jejich kolegové v unii a mohli jim tak konkurovat. Za nezbytnou považují i regulaci činnosti obchodních řetězců, které likvidují obor svou cenovou politikou a mnohdy na úkor kvality. Speciálně vinaři pak požadují odblokování peněz z Vinařského fondu, který kvůli úředním průtahům nemůže zatím podpořit domácí produkci vína a jeho marketing.
Zemědělství zaměstnává na jihu Moravy podle statistických údajů téměř 22.500 lidí, což je asi 14 procent pracovníků v zemi. V sezoně k nim přibude dalších více než 8000 zaměstnanců. Hrubá měsíční mzda v jihomoravském zemědělství se loni pohybovala na úrovni 13.500 korun.