"SZPI přesto, že o to byla opakovaně žádána, neposkytla naší společnosti jediný materiál či podklad osvědčující ty nejzávažnější negativní informace, které SZPI poskytla sdělovacím prostředkům. Podnikáme v této kauze právní kroky na ochranu značky Julius Meinl," řekl Fiala.
V minulém týdnu trestala SZPI řetězec Julius Meinl za prodej potravin s prošlými daty a jejich "znovuoživování" v Českých Budějovicích. Tento týden inspektoři v prodejnách Julius Meinl v Praze a Táboře zjistili například nevhodně skladované masné výrobky. Mezi opakovaně zmrazovanými a opět rozmrazovanými potravinami inspektoři podle mluvčí SZIP Daniely Kolejkové našli také 50 kusů plesnivých polotovarů italského pečiva.
"Protokoly o provedených kontrolách ani v nejmenším neobsahují jakýkoliv náznak o tom, že by byl procesní cestou získán jakýkoliv podklad odůvodňující ta nejzávažnější tvrzení. V souvislosti s kontrolou v prodejně České Budějovice nebyl učiněn zatím žádný závěr a nebyla uložena žádná pokuta," uvedl Fiala. Dodal, že SZIP kontrolovala i další supermarkety Julius Meinl, kde na žádné nedostatky nenarazila. "O tom však SZPI média neinformuje," podotkl Fiala.
Ministerstvo zemědělství se nyní rozhodlo zpřísnit kontroly hygieny prodeje potravin a dodržování předpisů a zveřejňovat hříšníky. Dozorové orgány, tedy právě Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa, dostaly pokyn, aby zintenzivnily dozor v obchodní síti.
Julius Meinl je prvním obchodním řetězcem, který se kvůli silnému konkurenčnímu boji rozhodl z Česka odejít. Až 67 jejích prodejen a část zaměstnanců chce koupit firma Ahold, provozující v Česku síť supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova.
Potravinářská inspekce dala již v minulosti najevo, že ačkoli firma končí své podnikání, neznamená to, že v tuzemsku nemusí v posledních měsících svého působení dodržovat příslušné předpisy. Julius Meinl vstoupil do ČR před 11 lety.