Náklady na energie jsou ve všech sledovaných letech nejnižší při použití domácího hnědého uhlí. "Nejdražší jsou naopak při elektrickém přímotopném vytápění. S posledním zvýšením zemního plynu se však toto palivo začíná na přímotopy dotahovat," uvedl mluvčí TS Pavel Kaufmann. Zemní plyn odběratelům od října zdraží zhruba o pětinu.
Podle Kaufmanna stouply za posledních pět let roční náklady na energie v domácnostech při využívání plynu a elektřiny o 53 procent na téměř 23.000 korun. Za poslední rok náklady vzrostly zhruba o 12 procent. Stále nejlevnější zůstává vytápění uhlím v kombinaci s využitím elektřiny, což podle Kaufmanna přijde ročně domácnost na 15.545 korun.
Ještě dražší než plyn je využívání elektrických přímotopů, jejichž provoz přijde ročně na 23.759 korun. Zhruba o 3000 korun méně zaplatí lidé při využívání akumulačních kamen. Náklady u tohoto druhu vytápění stouply od roku 2000 o 26 procent, respektive 36 procent. Kaufmann ale připomíná, že od roku 2000 stoupla do poloviny letošního roku průměrná mzda v České republice o 38 procent na 18.763 korun.
"Pokud bychom do porovnání doplnili i náklady spojené s vytápěním - pořízení topidla, servis, provoz a údržba včetně ohodnocení vlastní práce při vytápění uhlím - pak se rozdíly téměř úplně ztrácejí a náklady budou skoro stejné u všech druhů vytápění," řekl ČTK Kaufmann.
Průměrná čtyřčlenná domácnost spotřebuje za rok podle Kaufmanna průměrně téměř 14.000 kWh. Zhruba 80 procent energie využije na vytápění a ohřev teplé vody a zbytek na domácí spotřebiče a vaření.
Podle Českého statistického úřadu loni v České republice zemní plyn využívalo k vytápění 39 procent domácností. Téměř 57 procent domácností na venkově, zhruba 37 procent ve městech. Městské byty jsou naopak z téměř 60 procent vytápěny dálkově, proti desetiprocentnímu podílu na venkově. Zhruba čtvrtina venkovských domácností používá nadále uhlí, v celé České republice je pak jeho podíl 6,7 procenta.