V Hypernově v Čestlicích našli inspektoři SZPI podle mluvčí Daniely Kolejkové čtyři typy balených masných výrobků, které byly označeny na originálním obalu prošlým datem minimální trvanlivosti a na nové samolepce jiným údajem, kterým byla původní trvanlivost prodloužena o dva až čtyři měsíce. Na celé řadě dalších balených masných výrobků zjistili stopy po stržené původní etiketě nebo po smazaném původním údaji o trvanlivosti výrobků a dolepené nové samolepce. Ahold navíc ignoroval opakované výzvy SZPI o vyjádření k takovým praktikám a ztížil tím i výkon státního dozoru, dodala mluvčí.
Při opakované kontrole Hypernovy v Nových Butovicích zase inspektoři objevili dva druhy paštik, které byly označeny datem minimální trvanlivosti, přestože takové výrobky musejí být označeny přísnějším údajem o době použitelnosti. Na rozdíl od minimální trvanlivosti, kdy je možné potraviny za určitých podmínek i po jejím uplynutí dále prodávat, výrobky s prošlou dobou použitelnosti se musejí ihned vyřadit z prodeje. Kvůli stejnému nedostatku inspekce podle Kolejkové už jednou provozovně uložila opatření k nápravě, to však firma nerespektovala.
Inspekce zahájí se společností správní řízení a uloží pokutu, v níž se projeví nejen nalezené nedostatky, ale také přístup Aholdu k řešení případu, uvedla Kolejková.
Zároveň připomněla, že to letos není poprvé, kdy inspektoři našli klamavé označení potravin v provozovnách společnosti Ahold. Počátkem roku zjistili v Hypernově na Budějovické ulici v Praze výrobky, které zaměstnanci prodejny sami nakrájeli a zabalili a pak opatřili nepravdivými údaji o datu balení.
V minulém týdnu SZPI zakázala prodej všech potravin v jindřichohradecké Hypernově. Při opakovaných kontrolách totiž nalezla důkazy o značném zamoření prostoru myšmi. V souvislosti s tímto případem hrozí Aholdu citelná pokuta.
Problémy s inspekcí má v poslední době například i řetězec Julius Meinl, jehož prodejny chce Ahold letos převzít. V minulém týdnu trestala SZPI firmu za prodej potravin s prošlými daty a jejich "znovuoživování" v Českých Budějovicích. Tento týden inspektoři v prodejnách Julius Meinl v Praze a Táboře zjistili například nevhodně skladované masné výrobky.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce provedla podle ústředního ředitele Jakuba Šebesty od začátku roku 3700 kontrol a zjistila 1400 porušení předpisů. Protože se v poslední době množí podněty lidí, inspekce pravděpodobně zvýší četnost kontrol.